Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri 17-21 Haziran 2019

Haftalık Değerlendirme ve Strateji Önceki yorumlarımızda Borsa endeksindeki hızlı yükselişin yeni bir trend dönüşü olmadığını yaşanan yükselişi bir nefes alma rallisi olarak gördüğümüzü belirtmiştik. Bu yükselişte ilk etapta 92300 seviyesinin kritik olabileceğini ancak bu seviyeyi geçse bile 95000 seviyesindeki haftalık ortalamalarda kar satışlarının gelebileceği yönünde beklentilerimiz vardı. Sonuç olarak Borsa endeksinde 95000 seviyesine yakın noktalarda […]

17 Haziran 2019 - 9:04 'de eklendi ve 107 kez görüntülendi.
İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri 17-21 Haziran 2019

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Önceki yorumlarımızda Borsa endeksindeki hızlı yükselişin yeni bir trend dönüşü olmadığını yaşanan yükselişi bir nefes alma rallisi olarak gördüğümüzü belirtmiştik. Bu yükselişte ilk etapta 92300 seviyesinin kritik olabileceğini ancak bu seviyeyi geçse bile 95000 seviyesindeki haftalık ortalamalarda kar satışlarının gelebileceği yönünde beklentilerimiz vardı. Sonuç olarak Borsa endeksinde 95000 seviyesine yakın noktalarda satış baskısı başladı ve endeks geçen haftayı %3.2 değer kaybı ile tamamladı.

Yükselirken bardağın dolu tarafını gören piyasalar, iş kar satışına geldiğinde bardağın boş tarafını masanın üzerine koymaya başlar. Nitekim yükselirken geri plana itilen S-400 konusunun tekrar ön planda olduğunu görüyoruz. Bununla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta yaptığı açıklamalar S-400 konusundaki belirsizliğin 28- 29 Haziran tarihinde yapılan G-20 toplantısına kadar devam edebileceğini gösteriyor.

Moody’s’in kredi notumuzu indirmesi piyasalarda fazla etkili olmayabilir. Zaten yatırım yapılabilir seviyesinin altında olan notumuzun en düşük seviyeye indirildiğini görmekteyiz. Ancak piyasaların satış için bahane aradığı şu günlerde bu haberlerin sınırlı da olsa etkili olması beklenebilir.

Genel olarak piyasalardaki negatif hava halen devam ediyor. Borsa endeksinde düşüş süreci içerisinde bir tepki yükselişinin ardından tekrar gerileme yaşıyoruz. Endeks halen zayıf görünüyor. TL üzerindeki oynaklık ise devam etmekte. DolarTL’nin bu sabah diğer GOÜ para birimlerine kıyasla negatif ayrıştığını izliyoruz.

Bu hafta yurtiçi piyasalarda Salı günü açıklanacak nisan ayı Sanayi üretimi verisi önemli görünüyor. Beklentilerden iyi gelebilecek bir veri ya da sanayi üretiminde artışın başladığına yönelik bir algı yaratacak bir veri piyasalar için olumlu algılanabilir. Bunun dışında S-400 konusundaki gelişmeler ve karşılıklı açıklamalar yine gündemin birinci sırasında olmaya devam edecek. 23 Haziran İstanbul seçimlerinin sonuçlanması ve seçim belirsizliğinin geride bırakılması da piyasalar için artı bir değer olacaktır.

Yurtdışında ise Çarşamba günü FED faiz toplantısı ve ekonomik projeksiyonları haftanın en önemli diğer gündemi olacak görünüyor. Piyasalar Fed’in bu toplantıda faiz indirimine gitmesini beklemiyor. Ancak yılın son çeyreğinde iki faiz indirimi beklentisi devam etmekte. Fed’in ekonomik projeksiyonları, büyüme ve enflasyon beklentileri önemli olacak.

Borsa endeksinde zayıf görünüm devam ediyor. Yukarıda 92000 seviyesinde günlük ortalamalar kısa vadeli direnç olurken, 90000 desteği önemli olabilir. Endekste bu seviye üzerinde satışlar karşılanabilirse 92000 seviyesine yakın noktalara doğru tepkiler gelebilir ancak bu tepki yükselişlerinin sınırlı olması beklenmeli. Borsa endeksinin 90000 seviyesinin altına sarkması durumunda satış baskısı güçlenebilir. Bu durumda 88500 desteğini izleyeceğiz. Güçlü bir görünüm mevcut değil. Bu nedenle kısa vadeli alım satım yapan yatırımcılar tepki yükselişlerini satıp daha aşağıdan yerine koymak için bir fırsat olarak kullanabilirler. Endeksin bir miktar güçlendiğini söylemek için öncelikle 92000 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerekiyor. Ardından 95000 seviyesindeki haftalık ortalamalar en güçlü dirençler olarak öne çıkıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER