Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri 08.07.2019

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu Altında Yükseliş Hız Kazanabilir Cuma günü ABD’den gelen güçlü istihdam verileri sonrasında dolar endeksindeki oluşan yükseliş hareketi, ons altın fiyatlarının satış baskısına maruz kalmasına neden oldu. Dolar endeksinin 97,40 seviyesi üzerine yükselmesi ile birlikte 1415 seviyesi üzerinden düşüşe geçen altın fiyatları, 1386’lı seviyelere kadar […]

08 Temmuz 2019 - 7:08 'de eklendi ve 113 kez görüntülendi.
Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri 08.07.2019

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Altında Yükseliş Hız Kazanabilir

Cuma günü ABD’den gelen güçlü istihdam verileri sonrasında dolar endeksindeki oluşan yükseliş hareketi, ons altın fiyatlarının satış baskısına maruz kalmasına neden oldu. Dolar endeksinin 97,40 seviyesi üzerine yükselmesi ile birlikte 1415 seviyesi üzerinden düşüşe geçen altın fiyatları, 1386’lı seviyelere kadar geriledi. Bu sabah saatlerinde kayıplarının bir kısmını telafi etmiş olan ons altın, 1400 seviyesinin hemen altında hareket ediyor. Bu noktada, küresel büyümeye yönelik artan endişeler ve küresel merkez bankalarının olası gevşeme adımları ile birlikte yılın geri kalanında güvenli liman talebinin güçlü seyredeceği görüşündeyiz.

Bununla birlikte ons altındaki düşüş hareketlerinin alım fırsatı vermeye devam etmesini bekliyoruz. Altın fiyatlarının, Cuma günkü sert satış baskılarının ardından bugün içerisine yükseliş eğilimi içerisinde olmasını ve yeniden 1400 seviyesi üzerine yerleşmesini bekliyoruz. Bugün Almanya’da Mayıs Ayı Sanayi Üretimi verileri açıklanacak.

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın Yorumu

Haftanın son işlem gününde, TDİ verisi öncesinde global piyasalarda dolarda yaşanan değer kazanımı sonrasında ons altında kısmi geri çekilmelerin yaşandığı görüldü. Gün içerisinde, ABD’de açıklanan TDİ verisi Haziran ayında piyasa beklentisi üzerinde artış gösterirken açıklanan veri sonrasında dolarda yaşanan değer kayıpları ile birlikte ons altının 1392 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Diğer taraftan, ABD’de açıklanan Ortalama Saatlik Kazançlar verisi artış hızında yaşanan ivme kaybı kıymetli metalde geri çekilmeleri bir miktar sınırladığı görülüyor.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının psikolojik seviyesi olan 1405 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir.  Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1424, 1430 ve 1438 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 1395, 1381 ve 1366 destek seviyeleri izlenebilir.

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumları

Ons altın 1440$ bölgesinde tutunma çabasında 

Ons altın 1400$ bölgesinde tutunmaya çabalıyor. ABD’de Cuma günü bir önceki aya göre yüksek gelen istihdam verileri, 31 Temmuz günü açıklanacak Fed’in faiz kararında indirim beklentisini zayıflatınca piyasalarda Dolar pozitif bir algı oluştu. Dolayısıyla ons altında da 1400$ altına doğru bir hareket oluştu. Yeni haftaya bu algı nedeniyle Asya borsalarında da karışık seyirler izleniyor. Bir süre daha Fed’in faiz indirimine yönelik beklentiler piyasalar üzerinde hareketlilik yaratabilir. Bu süreçte ons altın üzerinde de etkisini görebiliriz. Bugün için takvim sakin dolayısıyla olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. 

Teknik Analiz: Ons altın 1400$ üzerinde kaldığı sürece geri çekilmelerde sınırlı kalabilir. Ancak son dönemde iki kez denediği 1440$ bölgesini aşamadığı sürece kazançlarını yukarı taşıması zor olabilir. Ara bölge olarak 1425$ direnç izlenebilir. 

Dirençler: 1410 / 1415 / 1425 
Destekler: 1400 / 1398 / 1395

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Ons Altın Yorumu

ABD tatilinin bitmesi ile geçtiğimiz Cuma gününe hafif satıcılı başlayan emtia; Ticaret Savaşları, Brexit ve İran meseleleri gibi küresel risklere dair artan kısmi endişelerle 1407 destek noktasına doğru geriledi. Öğleden sonra ise dikkatler FED’in 30-31 Temmuz tarihlerinde yapılacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC) toplantılarına etki edebilecek öneme sahip olan ABD İş İstatistikleri’ndeydi. Açıklanan verilerde; Tarım Dışı İstihdam beklentilerden hayli iyi gelirken, Ortalama Saatlik Kazançlar’ın senelik gerçekleşmesinde yüzde 3.1’lik seviyesinin korunması ve İşsizlik Oranı’ndaki kısmi artışın da İşgücüne Katılım kaynaklı olmasıyla FED’in faiz indirim ihtimalleri zayıflarken, ABD tahvil faizlerinde görülen yükselişle emtiadaki satış baskısı derinleşti. Haftanın ilk işlem gününde Sarı Metal açısından yine; küresel cephedeki sistematik risklerin durumu kritik olacak. Ayrıca, Eurogroup toplantısı ve Almanya Sanayi Üretimi gibi önemli diğer ekonomik olguların da takip edileceği günde; FED ve ECB gibi majör merkez bankalarının Temmuz ayı toplantılarına dair öngörüler de oynaklıklara neden olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 1403, 1407, 1414, 1420, 1425

Destekler: 1395, 1392, 1388, 1384, 1380

Altın Fırsat Verecek mi?

Tunç Şatıroğlu Ons ve Gram Altın Yorumları: Ons ve gram altın yorumumda altındaki son yükselişi inceledim. Ons altın buradan alınır mı? Altın alım fırsatı verecek mi? Altın daha yükselir mi? Buradan altın satılır mı? Bu ortamda gram altın ne olur? Bu sorulara teknik analizle cevap vermeye çalıştım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER