Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri 05.07.2019

İnfo Yatırım FX – Ons Altın Yorumu Altın Fiyatlarında Yatay Seyir Son zamanlarda artan küresel risk unsurları ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatlarında ki yükseliş G-20 zirvesi ardından Amerika ile Çin arasında gerçekleşen ateşkes ile bir miktar durmuştu. Fakat piyasalar bu ateşkesin uzun vadeye yayılabileceği konusunda iki tarafa da tam olarak güveniyor diyemeyiz. […]

05 Temmuz 2019 - 7:02 'de eklendi ve 77 kez görüntülendi.
Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri 05.07.2019

İnfo Yatırım FX – Ons Altın Yorumu

Altın Fiyatlarında Yatay Seyir

Son zamanlarda artan küresel risk unsurları ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatlarında ki yükseliş G-20 zirvesi ardından Amerika ile Çin arasında gerçekleşen ateşkes ile bir miktar durmuştu. Fakat piyasalar bu ateşkesin uzun vadeye yayılabileceği konusunda iki tarafa da tam olarak güveniyor diyemeyiz. Bu sebeple bu konu kafaların bir tarafındaki yerini asla kaybetmiş gözükmüyor. Bununla birlikte ABD Başkanı Donald Trump sert açıklamalarına devam ediyor. Son olarak Trump sosyal medya üzerinden Çin ve Avrupa’ya ‘sataştı’. Çin ve Avrupa’yı kur manipülasyonu ile suçlayan Trum; Çin ve Avrupa’nın ABD ile baş etmek için kur manipülasyonu yaptığını, sistemlerine para pompaladıklarını ve kendilerinin ya onlara uyacağını yada arkamıza yaslanıp kibarca seyreden ‘aptallar’ arasında olacaklarını belirtti. Açıklama içerisindeki ‘onlara uymak’ kelimesi ise doları zayıflatma hamlesi gelebileceği yönünde ihtimalleri ortaya doğurdu. Gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ekonomik veriler Fed’in faiz kararları konusunda oldukça ipucu verebilir. Bu sebeple piyasalarda volatiliteyi oldukça artırabilir ve bu volatilitenin altın fiyatları sert etkilenebilir. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1437.08 – 1460.19 – 1478.51 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1411.56 – 1400.74 ve 1382.46 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Satışların yoğunlaştığı sarı metalde geri çekilmenin devam etmesi halinde 1411 desteği ön planda olabilir. Bu seviyenin ardından 1404 ise ikinci destek noktası olarak takip edilebilir. Tepki alımlarının gelmesi durumunda ise sırasıyla 1423 ve 1428 seviyeleri direnç olarak hedeflenebilir.

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Altında Yükseliş Hız Kazanabilir

Dün öğle saatlerinde ABD’den gelen Haziran ayı ADP Özel Sektör tarım Dışı İstihdam Değişimi verisi 140.000 olan piyasa beklentinsin altında kalarak 102.000 olarak gerçekleşirken, akşam saatlerinde açıklanan Fabrika Siparişleri ve Dayanıklı Mal Siparişleri verileri de olumsuz bir performansı işaret etti., Mayıs Ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ise verisi beklentiler dahilinde %1,3 geriledi. ABD’den gelen zayıf veriler ile birlikte ardından dolar endeksi 96,60 seviyesi altına indi. Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte, dün sabahki bültenimizde öngördüğümüz üzere gün içerisinde 1410 seviyesi üzerindeki seyrini koruyan ons altın, gün içerisinde 1412 – 1425 seviyeleri arasında seyretti.

Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1415 seviyesi üzerinde hareket ediyor. Dolar endeksinde, gerek kısa vadeli grafiğinde oluşmuş olduğu üçgen formasyonunun yükseliş sinyali vermesi, gerekse de Fed’in olası faiz indirim hamlelerinin piyasada fazlasıyla fiyatlanmış olması ile birlikte dolar endeksinde bir yükseliş potansiyeli oluşabileceği görüşündeyiz. Ancak buna rağmen, ticaret hacmi ve büyümeye yönelik global riskler ve küresel merkez bankalarının gevşeme adımları ile birlikte güvenli liman talebinin güçlü seyretmeye devam edeceğini ve ons altının da yükseliş eğilimini koruyacağı görüşündeyiz.

  Bu noktada ons altının bugün içerisinde 1400 seviyesi üzerindeki seyrini korumasını bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde 1425 seviyesinin aşılması durumunda ise ons altındaki yükselişin 1450 seviyesine doğru hız kazanmasını bekliyoruz. Bugün ABD’den gelecek olan Haziran ayı istihdam veri seti ve Almanya’dan gelecek olan Fabrika Siparişleri verileri takip edilecek.

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın Yorumu

Haftanın dördüncü işlem gününde, ABD’de piyasalarının kapalı olmasına karşın dolar endeksinde yaşanan toparlanma isteğinin ons altın fiyatlamaları üzerinde baskıyı bir miktar artırdığı izleniyor. Gün içerisinde, global piyasalarda risk iştahında yaşanan dalgalanmanın etkileri kıymetli metal fiyatlamaları üzerinde görülmeye devam ediyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan TDİ veri seti dolar bazlı fiyatlamalar açısından oynaklığın artmasına neden olabilir.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının psikolojik seviyesi olan 1415 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir.  Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1430, 1436 ve 1440 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 1408, 1405 ve 1402 destek seviyeleri izlenebilir.

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumları

Ons altın temkinli 

Ons altın 1400$ üzerindeki seyrini koruyor. Piyasalardaki tedirginlik bu hareketini destekliyor. Dün piyasalarda sakin bir gün geçirildi ons altın 1440$ direncini aşamadığı için yerini kar satışlarına bıraktı. Bugün ise günlerden tarım dışı istihdam ve açıklanacak veri ons altın üzerinde hareketlilik yaratabilir. Ancak etkisi uzun soluklu olmayabilir. Aynı zamanda açıklanacak olan ABD saatlik kazançlarda yakından takip edilmeli. 

Teknik Analiz: Ons altın 1400$ üzerinde kaldığı sürece geri çekilmelerde sınırlı kalabilir. Ancak son dönemde iki kez denediği 1440$ bölgesini aşamadığı sürece kazançlarını yukarı taşıması zor olabilir. Ara bölge olarak 1425$ direnç izlenebilir. 

Dirençler: 1425 / 1430 / 1432
Destekler: 1410 / 1415 / 1400 

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Ons Altın Yorumu

Çarşamba gününe FED ve ECB’nin faiz indirme öngörülerinin yatırımcıları reel getiri arayışına itmesi ile 1437 seviyelerini aşarak başlayan emtia, akabinde ise; ABD Borsalarında görülen rallilerin güvenli limanlardan çıkışa neden olması ile baskı yemişti. Düne de satıcılı başlayan Değerli Metal’de; ABD’de “Bağımsızlık Günü” tatili olması nedeniyle işlem hacmi görece olarak düşerken, gün içerisinde sistematik riskler başta olmak üzere gelen haber akışları ile kısmi oynaklıklar gösterdi. Bugün, ABD’de resmi tatil sona erecek ve ülkede açıklanacak olan; Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri sonrası gerek Dolar Endeksi’nde oluşacak fiyatlamalar, gerekse FED’in faiz kararlarına dair ortaya çıkacak yeni öngörüler ile ABD tahvil faizlerinde görülecek hareketler emtiada oynaklıklara neden olabilir. Diğer bölgelerde açıklanacak olan ekonomik verilerin ve diğer majör merkez bankalarına dair öngörülerin de fiyatlanabileceği günde, ayrıca; Ticaret Savaşları, İran Nükleer Anlaşması ve Brexit gibi risk unsurlarına dair gelişmeler de Sarı Metal fiyatlamaları üzerinde etkili olabilir.

Teknik Seviyeler;

Destekler: 1414, 1410, 1406, 1403, 1398

Dirençler: 1422, 1427, 1432, 1438, 1443

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER