Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri 03.07.2019

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu G-20 zirvesi sonrasında küresel piyasalarda oluşan olumlu hava ile birlikte satış baskılarına maruz kalan ve 1400 seviyesi altına gerileyen ons altın, kayıplarını telafi etmiş durumda. Hafta başından bu yana, ons altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve altının yeniden 1400 üzerine yerleşmesini beklediğimizi […]

03 Temmuz 2019 - 6:38 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.
Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri 03.07.2019

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

G-20 zirvesi sonrasında küresel piyasalarda oluşan olumlu hava ile birlikte satış baskılarına maruz kalan ve 1400 seviyesi altına gerileyen ons altın, kayıplarını telafi etmiş durumda. Hafta başından bu yana, ons altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve altının yeniden 1400 üzerine yerleşmesini beklediğimizi belirtiyorduk. Küresel risk algısı dünden bu yana bozulma belirtileri gösteriyor. Ons altın, yen ve ABD tahvilleri gibi güvenli liman görünümündeki varlıklarda sert değer kazanımları görülürken, riskli varlıklara yönelik talepte bir zayıflama olduğu dikkat çekiyor. Diğer yandan, dolar endeksinde dün akşam saatlerinde görülen değer kaybı da, ons altındaki yükselişte etkili oldu.

Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte dün yeniden 1437 seviyesi üzerine kadar yükselen ons altın, beklediğimiz üzere tekrardan 1400 üzerine yerleşmiş durumda. Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1420 seviyesi üzerinde hareket ediyor. Bu noktada ons altının bugün içerisinde 1410 seviyesi üzerindeki seyrini korumasını bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde 1425 seviyesinin aşılması durumunda ise ons altındaki yükselişin hız kazanması beklenebilir. Bugün Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den gelecek olan Hizmet & Bileşik PMI Endeksi verileri, ABD ADP Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Haftalık İşsizlik Başvuruları, Mayıs Ayı Aylık Dayanıklı Mal Siparişleri, Haziran Ayı ISM Hizmet Endeksi ve Mayıs Ayı Fabrika Siparişleri verileri izlenecek.

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın Yorumu

Haftanın ikinci işlem gününde, dolar endeksi ve ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan gerileme sonrasında ons altın fiyatlamalarında değer kazanımlarının yaşandığı görüldü. Gün içerisinde, ABD ile İran arasında yaşanan gelişmeler, söylemler ve ABD’nin AB’ye ek tarife getirebileceğine dair resmi olmayan haber akışları global piyasalarda risk iştahında azalışlara neden olurken, kıymetli metalde yükseliş isteğini desteklediği izleniyor. Kıymetli metalin fiyatlamalarda günü 1418 seviyeleri civarında tamamladığı görüldü. Bugün, ABD’de açıklanacak olan yoğun veri akışı dolar bazlı fiyatlamalar açısından yakından takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının psikolojik seviyesi olan 1420 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir.  Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1440, 1444 ve 1450 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 1415, 1411 ve 1408 destek seviyeleri izlenebilir.

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumları

Ons altında yeniden güvenli liman algısı 

Ons altın G20 sonrası gücünü kaybetmesine rağmen 1380$ seviyesini kıramadı ve birkaç gün zayıf seyretti. Ancak ABD’ den gelen bir açıklama, ticaret müzakerelerinin süreceğini ancak zaman alacağını belirtmesiyle altında yeniden güvenli liman algısının çalışmasına neden olduğu gibi ons altın 1400$ seviyesinin üzerine hızlı çıkış yaptı. Diğer yandan, ABD 10 yıllıklarının da düşmesi ons altını besleyen bir diğer faktör olarak yorumlanıyor. ABD Başkanı Trump, Fed komitesi için iki adayın ismini açıkladı. Piyasalarda, Trump ve Fed yine gündemde kalmaya devam ediyor. Kısacası ons altında hareketli günler devam ediyor. Dolayısıyla haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. Bugün global piyasalarda PMI günü ons altın üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. 

Teknik olarak: Ons altın 1400$ seviyesinin üzerine yükselmiş durumda. Altın bu seviyenin üzerinde kalırsa yukarı yönlü eğilimi açısından önemli olabilir. Bu hafta 1380$ desteğini kırmakta zorlandığı için burası önemli destek konumunda. Bu desteği kıramadığı sürece geri çekilmelerde sınırlı kalması beklenebilir. 

Dirençler: 1425 / 1430 / 1432
Destekler: 1410 / 1415 / 1400 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER