Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri 01.07.2019

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu Geçtiğimiz haftaki altın analizlerimizde, altın fiyatlarının 1430 seviyesi üzerini test etmesinin ardından aşağı yönlü teknik bir düzeltme hareketi gerçekleştirmesini beklediğimizi belirtmiş ve altının 1400 seviyesi altına gerilemesini beklediğimizi ifade etmiştik. Cuma – Cumartesi günü Japonya’da gerçekleşen G-20 Liderler Zirvesinde ABD – Çin cephesinden gelen olumlu […]

01 Temmuz 2019 - 6:47 'de eklendi ve 150 kez görüntülendi.
Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri 01.07.2019

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Geçtiğimiz haftaki altın analizlerimizde, altın fiyatlarının 1430 seviyesi üzerini test etmesinin ardından aşağı yönlü teknik bir düzeltme hareketi gerçekleştirmesini beklediğimizi belirtmiş ve altının 1400 seviyesi altına gerilemesini beklediğimizi ifade etmiştik. Cuma – Cumartesi günü Japonya’da gerçekleşen G-20 Liderler Zirvesinde ABD – Çin cephesinden gelen olumlu açıklamalar küresel piyasalardaki risk algısını iyileştirirken, altın ve yen gibi güvenli liman görünümündeki varlıkların sert bir şekilde değer kaybetmesine neden oldu.

Güvenli liman talebinde görülen azalma ile birlikte değer kaybeden ons altın, Cuma günü 141 civarında gerçekleştirdiği, piyasa kapanışının ardından haftaya aşağı yönlü bir fiyat boşluğu ile başlayarak 1390 seviyesi altına indi. Ons altın, bu sabah saatleri itibarıyla 1389 seviyesi civarında hareket ediyor. Bu noktada, küresel hisse senetlerinde ve gelişen ülke para birimlerinde devam etmekte olan yükseliş hareketi, küresel piyasalardaki güçlü risk iştahının devam etmekte olduğunu gösteriyor.

Bu noktada ons altındaki mevcut düşüş eğiliminin bir süre daha devam etmesini ve altın fiyatların kıs vadede 1385 seviyesi altını hedef almasını bekliyoruz. Bugün; Almanya Haziran Ayı Markit İmalat PMI Endeksi, Almanya Haziran Ayı İşsizlik Oranı, Eurozone Haziran Ayı Markit İmalat PMI Endeksi, İngiltere Haziran Ayı Markit İmalat PMI Endeksi, Euro Bölgesi Mayıs Ayı İşsizlik Oranı, ABD Haziran Ayı Markit İmalat PMI Endeksi, ABD Haziran ISM İmalat PMI Endeksi ve ABD Mayıs Ayı Aylık İnşaat Harcamaları verileri takip edilecek.

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın Yorumu

Haftanın son işlem gününde, G-20 Liderler Zirvesi’nde özellikle, ABD ile Çin arasında ticaret görüşmelerinin seyrine dair artan belirsizlik sonrasında global piyasalarda azalan risk iştahı ile birlikte ons altının 1424 seviyeleri civarını test ettiği fakat gün sonunda bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü.  Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan artış ve küresel piyasalarda risk iştahında toparlanma eğilimi kıymetli metal fiyatlamaları üzerinde baskıyı bir miktar artırdığı izleniyor. 28-29 Haziran tarihleri arasında Japonya’da gerçekleştirilen G-20 Liderler Zirvesi’nde ABD ile Çin’in ticaret müzakerelerine sürdürme konusunda uzlaşı sağladığına dair haber akışları yeni haftanın ilk işlem gününde global piyasalarda risk iştahında artışları desteklediği izleniyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan ISM İmalat PMI verisi dolar bazlı fiyatlamalarda etkili olabilir.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının psikolojik seviyesi olan 1400 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir.  Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1408, 1411 ve 1417 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 1380, 1376 ve 1365 destek seviyeleri izlenebilir.

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumları

G20 sonrası ons altın zayıfladı 

G20 Zirvesi sona erdi ve beklenen görüşme gerçekleşti. ABD ile Çin ticaret müzakerelerine devam etme kararı alırken, bu süreçte ABD ek tarife uygulanmayacağını da ekledi. Bu durum yeni haftaya küresel piyasalarda risk iştahını pozitif etkiledi dolayısıyla ons altında 1400$ altına doğru tepki oluştu. Piyasalarda bu iyimser hava sürdüğü sürece ons altın yukarı yönlü ivmesinde zayıf kalabilir. Ancak ABD ve İran gerilimi hala sürüyor dolayısıyla bu iki ülkeden gelecek olası açıklamalara karşı dikkatli olunmasında fayda var. Bugün piyasalarda açıklanacak PMI verileri izlenecek. Ons altın üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. 

Teknik olarak: Ons altın 1400$ altında kaldığı sürece yukarı yönlü eğiliminde zorlanabilir. Geri çekilmelerin devamında 1390$ ve 1385$ seviyeleri izlenebilir. Yeniden toparlanması için 1400$ üzerine ihtiyaç var. 

Dirençler: 1400 / 1405 / 1410
Destekler: 1390 / 1385 / 1380

G20 Sonrası Altın Fiyatları Ne Olur?

Tunç Şatıroğlu Ons ve Gram Altın Yorumları: G20 zirvesi sonrası altın yorumumda ons ve gram altın analizleri yaptım. Boğa piyasasına girdiğini söylediğimiz altın ne olur? Altın yükselmeye devam edecek mi? Buradan altın satılır mı? Altın fiyatları düşer mi? Eğer altın fiyatı düşerse gram altın nereden alınır? Bu sorulara teknik analizle cevap vermeye çalıştım.

Altın Fiyatlarına Haftalık Bakış, Ahlatcı Yatırım

24-28 Haziran haftasında, ABD-İran arasında devam eden sözlü çatışmanın hat safhaya ulaşmasıyla emtialar arasında güvenli liman olarak bilinen Ons Altının yukarı yönlü desteklendiğini ve sonrasında ise 6 yılın zirvesine çıktığı gözlendi. Ons Altının 1439 seviyesine ulaşması sonrası küresel piyasalarda G-20 öncesi oluşan ılımlı havanın devam etmesiyle birlikte 1398 seviyesine doğru geri çekilmelerin yaşandığı izlendi. Fiyatlamaların seyri açısında G-20 sonrasında oluşacak hava, ABD-İran arasındaki ilişki ve ABD bölgesinde açıklanacak veriler yakinen takip edilecek.

Teknik açıdan incelediğimizde, ABCD formasyonun oluşmaya çalıştığı, fiyatın olası 1456 seviyesine ulaşması halinde formasyon gereği aşağı yönlü hareketlerine başlanacağı görülebilir. Aşağı yönlü hareketlerin yaşanmasıyla beraber 1393-1365 bölgesini gündeme gelebilir. Güvenli varlık alımlarının devam jeopolitik endişelerin devamı ve ticaret endişelerinde olası artışlarla birlikte devam etmesi durumunda 1430 ara direnci aşılabilirse 1456 ve 1470 seviyeleri yeni hedefler olarak takip edilecektir.

kaynak:kanalfinans.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER