Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 18.06.2019

18.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USD-TRY Analizi Cuma günü elde ettiği kazançların bir kısmını dün gün içerisinde geri veren dolar endeksi, 97,60 seviyesinden 97,30 seviyesine doğru kısmi bir geri çekilme gerçekleştirdi. Dolar endeksinde görülen bu geri çekilme ve petrol fiyatlarındaki satış baskısı […]

18 Haziran 2019 - 6:30 'de eklendi ve 119 kez görüntülendi.
Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 18.06.2019

18.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USD-TRY Analizi

Cuma günü elde ettiği kazançların bir kısmını dün gün içerisinde geri veren dolar endeksi, 97,60 seviyesinden 97,30 seviyesine doğru kısmi bir geri çekilme gerçekleştirdi. Dolar endeksinde görülen bu geri çekilme ve petrol fiyatlarındaki satış baskısı ile birlikte Türk lirasının dün gün içerisinde pozitif bir seyir izlediği ve gelişen ülke para birimleri arasında pozitif ayrıştığı görüldü. Türk lirası dün gelişen ülke para birimleri arasında dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi konumundaydı. Bununla birlikte USDTRY paritesinin de 5,90 seviyesi üzerinden 5,85’e gerilediğini gördük. • TCMB dün yaptığı basın duyurusu ile piyasa yapıcı bankalara APİ çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verdi. TCMB, söz konusu kararın, finansal piyasaların derinleşmesine ve para politikasının etkinliğinin artırılmasına sağladığı katkılar dikkate alınarak Piyasa Yapıcılığı Sisteminin desteklenmesi amacıyla alındığını belirtti. Diğer taraftan likidite imkân limitlerinin hazine ihalelerine katılım çerçevesinde belirlenecek olması, ihalelere katılımı da özendirici bir etkide bulunabilir. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,87 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor.

Teknik gösterge ve oluşan formasyonlar kurun kısa vadede 5,85 seviyesi altına gerilemekte zorlanabileceğini işaret etmekte. Bu noktada USDTRY paritesinin gün içerisinde 5,85 seviyesi üzerinde tutunmasını ve yükseliş eğilimini 5,90 seviyesine doğru sürdürmesini beklemekteyiz. Bugün yurt içi piyasalarda Nisan ayı Sanayi Üretimi verisi takip edilecek. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Mayıs ayı TÜFE verileri, Almanya Haziran ayı ZEW Ekonomik Beklenti Anketi, ABD Mayıs ayı Konut Başlangıçları & Yapı Ruhsatları verileri açıklanacak. Bunun yanı sıra saat 17:00’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney, Portekiz’de düzenlenecek bir panelde konuşma yapacak.

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Haftanın ilk işlem gününde, küresel piyasalarda dolarda yaşanan dalgalı seyir izlenirken, TL’nin dolara karşı aynı kategoride değerlendirildiği gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı pozitif ayrışması sonrasında kurun fiyatlamalarda 5,8545 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde,  5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan kısmi değer kazanımları TL fiyatlamaları üzerinde toparlanma isteğini bir miktar sınırladığı izlenirken, ABD’de açıklanan New York Empire State İmalat Endeksi verisi Haziran ayında sert düşüş gösterirken global piyasalarda dolarda görece zayıf görünümü destekledi. Bugün, Yurtiçinde açıklanacak olan Sanayi Üretimi Rakamı ve ABD’de Konut verileri takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 50 günlük üssel hareketli ortalaması olan 5,8515 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,9600, 5,9800 ve 6,0000 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,8200, 5,8000 ve 5,7800 destek seviyeleri izlenebilir.

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

USDTL hassas ve temkinli 

USDTL kuru üzerinde kırılganlık sürüyor. Dün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Piyasa Yapıcılığı Sisteminin desteklenmesi amacıyla Piyasa Yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verdi. Likidite imkanına uygulanacak faizin politika faizinin 100 baz puan altında olacağı belirtildi. Ancak açıklamanın etkisi kur üzerinde pek hissedilmedi. Bu hafta seçimin son haftası olması, S400 belirsizliğinin sürmesi TL varlıklar üzerinde baskı kurmaya devam ettiği için USDTL kuru rahatlamakta bir süre daha zorlanabilir. Dışarıda da ABD ve Çin belirsizliği nedeniyle bir süre daha kurda kalıcı bir düşüş görülmeyebilir. Bugün Türkiye’den sanayi üretimi izlenecek. Verinin kur üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. 

Teknik Analiz: USDTL kuru 14 ve 50 günlük ortalamalarının arasında seyrediyor. 50 günlük ortalama 5.92 seviyesinden geçerken, 14 günlük ortalama ise 5.82 seviyesine denk geliyor. Bu iki noktanın arasında bugün kuru izleyebiliriz. Bu aralığın dışına çıkması durumunda kendisine yeni bir hareket alanı oluşturmak isteyebilir. 

Dirençler: 5.92 / 6.00 / 6.05
Destekler: 5.85 / 5.82 / 5.80 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Dün yurtiçi tarafta TCMB’nin hamlesi dikkat çekti. Kurum yaptığı açıklamalarda, Açık Piyasa İşlemleri kapsamında likidite imkanı kullandırılacağını ve likidite imkan faizinin, hali hazırda yüzde 24 olan politika faizinin 100 baz puan altında olacağını açıkladı. Öte yandan dün yayınlanan ekonomik verilerde İşsizlik Oranı bir önceki aya göre yüzde 0.6 azalarak yüzde 14.1 olarak kayıtlara geçse de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.0’lık artış yaşadı. Mayıs ayı Bütçe Dengesi ise bir önceki aya göre daha iyi bir sonuç alarak 12 Milyar 100 Milyon açık verdi. ABD tarafında ise dikkatler yarın yayınlanacak olan FED/FOMC kararlarına çevrilirken bu toplantıda güvercin olabileceğine yönelik beklentiler ile dün gelen ekonomik datalardaki zayıflık Dolar varlıklarına zayıflık yarattı. Yaşanan bu gelişmeler neticesinde haftaya pozitif bir başlangıç yapan TL varlıkları gerek jeopolitik ve siyasi risklerin devam etmesi gerekse gelen ekonomik verilerdeki olumsuz tablo nedeniyle kur pozitif ivmesini sürdüremedi. Özellikle ABD ile yaşanan S-400 gerginliğin hala daha devam ediyor olması piyasa tarafında tedirginlik yaratan unsurların başında olmaya devam ediyor. Bugünde yine dikkatlerimiz S-400 – F-35 ikilemine yönelik gelebilecek açıklamaların yanı sıra Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile yaşanan sorunlara yönelik gelebilecek açıklamalar takip edilecek. Ekonomik takvimde ise yurtiçinde Perakende Satışları, ABD’de ise Konut Başlangıçları ve İnşaat İzinleri açıklanacak. Teknik olarak 5.85 direnci üzerinde seyreden parite bu seviye üzerinde kalıcılık sağlar ise tekrardan yukarı yönlü ataklar görülebilir ve ilk etapta 5.9280, 5.9525, 5.9815 ve 6.0140 dirençleri test edilebilir. 5.85 altında ise 5.8290, 5.8000, 5.7765 ve 5.7500 destekleri takip edilebilir.

Dolar Tekrar Düşüşte, Buna Dikkat…

Dolar TL tekrar düşüşte. Ben de dolar yorumumda bu düşüşü inceledim. Dolar daha düşer mi? Dolar ne kadar düşebilir? Bu süreçte dolar ne olur? Dolar analizimde bu sorulara teknik analizle yanıt vermeye çalıştım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER