Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 17.06.2019

17.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu Dolar/TL’de Hangi Seviyeler Kritik? Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu Ba3 seviyesinden B1 seviyesine düşürdü. Görünüm ise negatif. Yaşanan bu gelişmenin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklamalar geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; bu kararın Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle bağdaşmadığı, […]

17 Haziran 2019 - 7:03 'de eklendi ve 100 kez görüntülendi.
Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 17.06.2019

17.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

Dolar/TL’de Hangi Seviyeler Kritik?

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu Ba3 seviyesinden B1 seviyesine düşürdü. Görünüm ise negatif. Yaşanan bu gelişmenin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklamalar geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; bu kararın Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle bağdaşmadığı, kuruluşun analizlerinin nesnelliği ve tarafsızlığı açısından soru işaretleri oluşturduğu belirtildi. Bununla birlikte TCMB Haziran 2019 Beklenti Anketi İstatistikleri yayınlandı. Buna göre 2019 yılı sonunda USDTRY beklentisi 6.3015 olurken, enflasyon beklentilerinde ise gerileme gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren parite haftayı 5.90 seviyelerinde kapatmıştı.

Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler takip edilecek. Bununla birlikte siyasi kanattan gelecek açıklamalar yakından izlenmeye devam edilecek. Yukarı yönlü hareketlenmelerde 5.9322 – 5.9852 – 6.0837 seviyeleri direnç noktaları olarak, aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.8624 – 5.7555 – 5.6562 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

USDTRY: Yükseliş eğiliminde olan Dolar/TL kurunun 5.9192 üzerindeki fiyatlamalarında Türk Lirası aleyhine işlemlerin kuvvetlenmesi beklenebilir. Bu durumda 5.98 direnç noktası test edilebilir. Kurun olası geri çekilmelerinde ise 5.8485 ve 5.77 seviyeleri destek oluşturabilir.

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Cuma günü piyasa kapanışı sonrasında gece saatlerinde yaptığı açıklama ile Türkiye’nin kredi notunu Ba3’ten B1’e düşürürken görünümü negatif olarak korudu. Açıklamada not indiriminin ödemeler dengesi krizi riskinin artmaya devam ettiğini yansıttığı belirtildi. Not indirimi ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılarak not indirim kararının Türkiye ekonomisinin temel göstergeleri ile bağdaşmamakta olduğu belirtildi. Cuma günü ABD’den gelen güçlü Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi verileri sonrasında dolar endeksindeki görülen yükseliş hareketi ile birlikte Cuma günü 5,90 seviyesi üzerine yükselen USDTRY paritesi, Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s’in not indirim kararının ardından yeni haftaya 5,90 seviyesi üzerinden başladı.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,90 seviyesi üzerinde hareket ediyor. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir seyrin halim olduğunu ve Türk lirasının dolar karşısında en fazla değer kaybeden par birimi konumunda odluğunu görüyoruz. Dolayısı ile TL’deki negatif ayrışmanın sürdüğünü belirtebiliriz. Teknik olarak baktığımızda ise kurun bu sabah saatlerinde 20 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kırma girişimi içerisinde olduğunu görüyoruz.

Teknik göstergeler kurun 20 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kırmakta başarılı olabileceğini ve mevut yükseliş eğilimini 5,95 seviyesi üzerine doğru sürdürebileceğini işaret etmekte. Bugün yurt içi piyasalarda Mart dönemi İstihdam verileri, Mayıs ayı KonutSatışları ve Mayıs Ayı Merkezi Hükümet Bütçe veriler açıklanacak. Yurt dışında ise ABD Haziran Ayı New York Empire State İmalat Endeksi verisi takip edilecek.

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

Beklenmedik not indirimi sonrası USDTL’de sınırlı yukarı yönde tepki görüldü 

USDTL kuru yeni haftaya 5.90 bölgesinde başladı. Hafta sonu uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu Ba3’ten B1’e düşürdü, görünüm negatif. Beklenmedik not indirimi piyasaları tedirgin ederken kurun da yeni haftaya yukarı yönde hamlesiyle başlamasına neden oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı Moody’s kararının ardından yapmış olduğu açıklamasında, kuruluşun analizlerinin nesnelliği ve tarafsızlığı açısından soru işaretleri yarattığı ifade edildi. Yurtiçi piyasalar açısından pek hoş karşılanmayan kararın ardından bugünde etkisi sürmesi beklenebilir. Veri takvimi açısından sakin bir gün dolayısıyla olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. Türkiye işsizlik oranı sabah saatlerinde açıklanacak ancak etkisi kur üzerinde hissedilmeyebilir. 

Teknik Analiz:USDTL kuru 14 ve 50 günlük ortalamalarının üzerine yükselmeye başlamış durumda. 50 günlük ortalama 5.92 seviyesinden geçiyor. Bu seviyenin üzerinde kalması durumunda 5.95 seviyesine doğru uzama görülebilir. Buna karşın, olası geri çekilmelerde, kurda 5.85-5.90 aralığı gündeme gelebilir. 

Dirençler: 5.95 / 6.00 / 6.05
Destekler: 5.91 / 5.85 / 5.80 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Haftanın son işlem gününde, Yurtiçinde TL’de yaşanan değer kayıpları etkisi ile birlikte kurun fiyatlamalarda 5,9320 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. Gün içerisinde, sınırımızda artan jeopolitik ve yurtiçinde yaşanan siyasi riskler TL fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, global piyasalarda ABD’de açıklanan ekonomik verilerin büyük çoğunluğunun beklentileri karşılaması sonrasında dolarda değer kazanımlarını yaşandığı izlenirken, kurun günü 5,9055 seviyeleri civarında tamamladığını gördük.

Bugün, Yurtiçinde açıklanacak olan İşgücü İstatistikleri ve ABD’de New York Empire State İmalat Endeksi verileri takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 50 günlük üssel hareketli ortalaması olan 5,8500 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,9800, 6,0000 ve 6,0400 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,8500, 5,8200 ve 5,8000 destek seviyeleri izlenebilir.

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Geçtiğimiz Cuma günü, yurt içi tarafta açıklanan; Cari İşlemler Dengesi ‘nde son 4 ayın en büyük açığı verilirken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ABD’nin olası CAATSA yaptırımlarına ve bölgesel jeopolitik risklere yönelik açıklamaları ile birlikte kur tarafında yukarı yönlü ataklar oluştu. Küresel tarafta ise; sabah saatlerinde açıklanan Çin verilerinin resesyonendişelerini tırmandırması da sabah saatlerindeki yükselişte rol oynayan gelişmelerdendi. Öğleden sonra yurtiçinde yine; TCMB’nin beklenti anketlerinin sonuçları açıklanırken, kur tarafındaki aşağı yönlü revize sonrası bir miktar TL lehine işlemler oluştu. ABD verileri sonrası ise kurda bir miktar oynaklık görüldü. Bugün, yurt içi tarafta; Mart ayının çeyreklik İşsizlik Ortalaması ve Mayıs ayının Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi verileri açıklanacak. Yurt içi tarafta ayrıca; siyasi ve jeopolitik risklerin durumunun da takip edileceği günde, yurt dışı taraftan da; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi küresel risklerin durumu yine öncelikli olarak izlenmeye devam edilecek. Diğer taraftan geçtiğimiz hafta yapılan TCMB/PPK toplantısı sonrası TCMB’nin ileriye dönük politika adımları ve bu hafta yapılacak olan FED/FOMC toplantılarına yönelik ortaya çıkacak öngörüler de kur üzerinde oynaklıklara neden olabilir. 
Teknik Seviyeler;
Dirençler: 5.9280, 5.9525, 5.9660, 6.0140, 6.0820
Destekler: 5.8815, 5.8670, 5.8440, 5.8290, 5.8000

KAYNAK:https://kanalfinans.com/

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER