Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 11.07.2019

Sevgül Yırtar Düzgün, Araştırma Müdürü, Piramit Menkul – Dolar Kuru Yorumu Son günlerde Fed’in faiz indirim beklentilerinin azalması ile yükselişe geçen dolar endeksi (DXY), dün Fed Başkanı Powell’ın Kongre’deki konuşmasının ardından geri çekilmeye başladı. Powell Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Haziran toplantısından itibaren belirsizliklerin küresel büyümeyi olumsuz etkilediğini ve birçok politika yapıcının geniş para politikası […]

11 Temmuz 2019 - 7:18 'de eklendi ve 85 kez görüntülendi.
Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 11.07.2019

Sevgül Yırtar Düzgün, Araştırma Müdürü, Piramit Menkul – Dolar Kuru Yorumu

Son günlerde Fed’in faiz indirim beklentilerinin azalması ile yükselişe geçen dolar endeksi (DXY), dün Fed Başkanı Powell’ın Kongre’deki konuşmasının ardından geri çekilmeye başladı. Powell Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Haziran toplantısından itibaren belirsizliklerin küresel büyümeyi olumsuz etkilediğini ve birçok politika yapıcının geniş para politikası için ortamın uygun olduğunu belirtti. Öte yandan dün akşam açıklanan FOMC tutanaklarında; Çoğu Fed üyesi artan riskler karşısında güçlü faiz indirimi bekliyor görüşü çıktı. DXY’de dün Powell konuşması ardından 97,00 (200 günlük AO) desteğine doğru geri çekilme izledik. Orta vadeli yönde önemli direnç ise 98,00’de bulunmaktadır. Gün içinde 5,6697-5,7557 bandında hareket dolar/TL kuru dün, DXY’deki gerilemeye bağlı olarak 5,70 seviyelerinin altına çekildi. Gün genelinde 5,75 direnç olarak çalıştı.

Kurda 5,6550’ye yükselen 200 günlük AO’sı orta vadeli yönde önemli konumdadır. Kurda bu seviye üzerinde 5,70, 5,75 ve 5,8230 (50 günlük AO) dirençleri hedefte olmaya devam edebilir. Orta vadeli teknik yönde takip ettiğimiz MACD göstergesi son iki gündür sıfır çizgisi altında “AL” konumunda bulunuyor. Bugün ise Powell’ın Senatoya yapacağı yarıyıl para politikası sunumu izlenecek. Veri gündeminde bugün ABD TÜFE verisi ve ECB toplantı tutanaklar ön plana çıkmaktadır. Cuma günü ise ABD ÜFE verisi takip edilecek. Yurtiçinde bugün Mayıs ayı Cari işlemler dengesi ve yarın Mayıs ayı sanai üretimi açıklanacak.

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

Dolar/TL Powell İle Gevşedi

Bilindiği gibi USD/TRY haftaya sert bir yükseliş ile başlamış ve 5.82 seviyelerinin üzerini görmüştü. Fakat ilerleyen günlerde bu seviyelerden yavaş yavaş aşağı yönlü hareketler gerçekleşti. Bu hareketlenmelere dün Powell ve FOMC tutanakları da destek verdi. Powell ve tutanaklar ile birlikte Fed’in faiz indirimi beklentileri oldukça artarken bu beklentiler dolarda küresel bazda değer kayıpları yaşattı. Bu değer kayıpları ile birlikte USD/TRY paritesinde aşağı yönlü hareketler gerçekleşti. 100 günlük hareketli ortalamasına yakın seviyelerde tutunan Dolar/TL paritesinde gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ekonomik veriler takip edilecek. İlk olarak enflasyon verisi yakından takip edilecek.

Beklentilerin üzerinde gelebilecek bir veri doları destekleyebilir. Bunun ardından Fed Başkanı Powell’ın TSİ 17.00’da açıklamaları olacak. Bununla birlikte S-400 konusu hakkında gelebilecek haber akışları volatiliteyi sert etkileyebilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.8021 – 5.8394 – 5.9061 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.6466 – 5.5788 – 5.4868 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Powell’dan Faiz İndirim Sinyali

Dün Euro aleyhine gerçekleşen işlemlerle günü tamamlayan EURSUD paritesi 1.1250 noktasından günlük kapanışını gerçekleştirdi. 1389’dan aldığı destekle 1418 direncini test eden ons altın bu seviyeden dünü sonlandırdı. Türk Lirası lehine işlemlerin devam ettiği Dolar/TL kuru ise 5.6750 sınırından günü tamamladı. Dün Fed Başkanı Powell’ın ABD kongresinde yaptığı açıklamalar takip edildi. Fed’in para politikası kararlarını bağımsız şekilde verdiğine vurgu yapan Powell’ın konuşmaları Temmuz ayında faiz indirimine hazırlanıldığı şeklinde algılanırken Türk Lirasına yansıması pozitif oldu. Bugünkü işlem gününde Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları, ABD TÜFE verisi ve Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilebilir

Günü düşüşle tamamlayan Dolar/TL kurunda Türk Lirası lehine işlemlerin devamı durumunda 5.62 desteği hedeflenebilir. Böylelikle hafta başında yaptığı fiyat boşluğu da kapatması beklenebilir. Bu seviye aşağısında ise 5.5617 ikinci destek noktası olarak gündeme gelebilir. Kurun 5.6873 üzerindeki fiyatlamalarında ise 5.7837 direncine doğru yükseliş kaydedilebilir.

Alan Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

USDTRY… Dolardaki Değer Kayıplarıyla TL Lehine İşlemler Öne Çıkmakta… Hafta başından bu yana negatif fiyatlanan TL varlıklarda dün sabah saatlerinde jeopolitik risklerle oluşan negatif fiyatlamalar toparlanma eğilimi vardı. Dolar global bazda değer kaybederken Powell’ın açıklamaları ve toplantı tutanakları sonrasında 5.70 seviyelerinin altına gerilerken yeni işlem gününde ABD enflasyon verisi piyasaların takibinde olacak. Bunun dışında S400 ve Doğu Akdeniz Sondaj gerilimi ile alakalı olarak taraflardan karşılıklı gelebilecek açıklamalar da Dolar TL kuru üzerindeki volatiliteyi artırabilir. Kur sabah saatlerinde 5.67 seviyelerinde işlem görüyor.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 1.00% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 5.7200 ve 5.7700’de, destek seviyeleri ise 5.6600 ve 5.6100’de bulunmaktadır.

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

Dün öğle saatlerinde, Fed Başkanı Powell’ın Kongre’nin alt ve üst kanadında gerçekleştireceği sunumun metni yayınlandı. Powell’ın dünkü sunumu öncesinde yayınlanan konuşma metninde FOMC’nin Haziran toplantısından bu yana belirsizliklerin görünümü olumsuz etkilemeyi sürdürdüğü belirtildi. Konuşma metninde ticaret ve küresel büyüme görünümüne ilişkin belirsizliklere dikkat çeken Powell, Haziran toplantısında birçok politika yapıcının bir miktar daha geniş para politikası için uygun ortam gördüğünün altını çizdi. Sunum metninin paylaşılmasının ardından dolar endeksi sert satış baskılarına maruz kalarak 97,46 seviyesi üzerinden 97,20 seviyesi altına doğru düşüşe geçti. Akşam saatlerinde ise Powell’ın Temsilciler Meclisinde açıklamaları ile birlikte dolar endeksi düşüşünü genişleterek 97 seviyesi altına indi. Dün gün içerisinde 5,75 seviyesi üzerine kadar yükselen USDTRY paritesi ise Powell’ın konuşma metni ve akşamki açıklamaları ile birlikte 5,70 seviyesi altına yerleşti.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,66 seviyesi civarında seyrediyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, USDTRY paritesi, dün dolar endeksinde görülen sert satış baskısı ile birlikte kısa vadeli düşüş trendini yukarı yönlü kırma girişiminde başarısız oldu ve trend çizgisinden dönerek 5,66’lı seviyelere kadar geriledi.

Bu sabah saatlerinde dolar endeksindeki zayıf seyrin sürdüğünü, gelişen ülke para birimlerinin ise bu doğrultuda pozitif bir seyir izlemekte olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte USDTRY paritesinin bugün içerisinde 5,65 – 5,72 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekteyiz. Bugün ABD ve Almanya’dan gelecek olan Haziran ayı TÜFE verileri önemli olacak.

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

S-400 meselesinden kaynaklı ABD’nin Türkiyeye uygulayacağı yaptırım meselesi konuşulurken, dün, önümüzdeki günlerde toplanacak Avrupa Konseyinin, Türkiyenin Doğu Akdenizde sürdürdüğü sondaj çalışmalarına karşı bazı yaptırım uygulanmasının görüşeceği haberler sonrası TL varlıklarında sert satışların yaşandığı izlendi. Bu süre zarfında ülke risk indikatörü olarakta bilinen Türkiye 5 Yıllık CDS’inde yukarı yönlü hareketlerin yaşandığı görüldü. Fakat, Powell’ın dün temsilciler meclisinde yapacağı yarıyıl sunumu metninde zayıf enflasyon riskinin Fed’in mevcut beklentilerinden daha kalıcı olabilir, Haziran’dan bu yana belirsizliklerin görünümü zayıflattı ifadeleri sonrası Dolar endeksindeki düşüşle birlikte kurda da yeniden 5.70’li seviyelere doğru geri çekilmeler hız kazandığı gözleniyor.,

USDTRY paritesi düşen kanal içindeki hareketini sürdürüyor. Paritenin kanal içinde kalmayı sürdürdüğü müddetçe geri çekilme hareketi  devam edebilir. Haftanın ilk işlem gününü  boşlukla açan kurun, bu boşluğu kapatma çabasının sürdürdüğü gözleniyor.  Bu bakımdan geri çekilme hareketinin devam etmesi adına 5,7050 direnç seviyesi altındaki kapanışlar önem arz ederken, söz konusu seviyenin altındaki kapanışlar 5,64-5,58 bölgesini gündeme getirebilir.

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

GOÜ’ler için pozitif bir gün 

ABD Temsilciler Meclisinde Fed Başkanı Powell’ın konuşma metni piyasalarda olumlu algılandı. 31 Temmuz Fed’in toplantısına yönelik faiz indirimi beklentisini güçlendiren konuşma, Dolar negatif fiyatlanırken bu durum gelişmekte olan ülke (GOÜ) para birimleri üzerinde pozitif bir görünüme destek verdi. Bu doğrultuda, USDTL kurunda 5.70 altı seyirler görülmeye başlandı. Faiz indirimine yönelik beklentiler bir süre daha hissedilebilir. Ancak Türkiye’deki gelişmeler nedeniyle TL varlıklar üzerindeki kırılganlığı unutmamakta fayda var. Bugün Türkiye’den cari işlemler dengesi ve ABD’den enflasyon verisi izlenecek. Fed Başkanı ise dünkü sunumunu bugün ABD Senatosunda yapacak. Bugünkü sunum dünkünün tekrarı olduğundan yeni bir harekete neden olmayabilir. 

Teknik Analiz: USDTL kurunda 21 günlük ortalama 5.75 seviyesinden geçiyor. Bu seviye direnç noktası olarak izlenebilir. Bu direncin altında fiyatlanan kur için 5.65 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir. Bu desteğin altındaki kapanışlar kurun geri çekilme hareketi açısından önemli olabilir. Bu durumda, 5.60 / 5.58 bölgeleri destek noktaları olarak izlenebilir. 

Dirençler: 5.75 / 5.80 / 5.85 
Destekler: 5.65 / 5.60 / 5.58 

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru Yorumu

TCMB Başkanı değişikliği ile haftaya gergin başlayan kurda, dün de bu konu çerçevesinde 25 Temmuz TCMB/PPK(Para Politikası Kurulu) toplantısına yönelik öngörüler ve hükumet cephesinden gelen açıklamalar takibimizdeydi.  Diğer taraftan, önceki gün AB tarafının; Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz aramaları için Türkiye’ye yönelik yapmış olduğu uyarılara, Rusya ve ABD cephesinden de destekler gelirken; dün sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama ile sondaj çalışmalarının devam edeceğinin belirtilmesi “yaptırım” tedirginliği ile TL üzerinde baskıya neden oldu. Keza, geçtiğimiz ay sonunda Japonya’da yapılan G20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Trump’ın: S400 konusunda Türkiye’ye yönelik bir yaptırım uygulanmayacağına yönelik yapmış olduğu açıklamalara karşın, ABD Dışişleri Bakanlığı Söcüsü Ortagus’dan gelen uyarılar da dün sabah saatlerindeki harekette etkiliydi. Yurt dışı taraftan da; sistematik risk unsurlarının yine dikkatle takip edildiği günde, son zamanlarda önemli hâl alan FED’in faiz projeksiyonları açısından kritik olacak iki gelişme de izlendi.

Akşam üzeri FED Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde yaptığı sunum ve yine akşam saatlerinde ABD’de açıklanan 18-19 Haziran FED/FOMC toplantıları tutanakları ile de kurda oynaklıklar oluştu.Özellikle Powell’ın zayıf enflasyon vurgusu faiz indirimi algısına neden olurken, akabinde; TL lehine işlemler görüldü.  Bugün, FED konusuna dair gelişmeler yine kritik olacak. Bu bağlamda Powell’ın Senato’da yapacağı sunum ile diğer FED/FOMC yetkililerinden gelecek açıklamalar, ABD’de açıklanacak olan TÜFE gibi veriler ile birlikte kritik olacak. Küresel cepheden; Ticaret Savaşları, İran Nükleer Anlaşması ve Brexit, yurt içi taraftan da; S400 ve Doğu Akdeniz gerilimi gibi risk unsurlarının izleneceği günde ayrıca, Türkiye’nin Cari İşlemler Dengesi Verisi de; CDS ve tahvil faizleri ile birlikte kur fiyatlamaları üzerinde etkili olabilir.

Teknik Seviyeler;
Dirençler: 5.6800, 5.7200, 5.7500, 5.7850, 5.8000
Destekler: 5.6500, 5.6225, 5.6000, 5.5775, 5.5500

KAYNAK:KANALFİNANS

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER