Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 10.07.2019

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu Gözler Fed Başkanı Powell’da… Hafta başından itibaren satıcılı seyrini sürdüren EURUSD paritesi dünü 1.1205 seviyesinden tamamladı. Ons altın bir gün önceki kayıplarının bir kısmını geri alarak 1397sınırından günlük kapanışını gerçekleştirdi. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından haftaya yükselişle başlayan Dolar/TL kuru 5,70’li seviyelerde dengelenmeye çalışırken piyasalar yeni başkan […]

10 Temmuz 2019 - 7:05 'de eklendi ve 73 kez görüntülendi.
Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 10.07.2019

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Gözler Fed Başkanı Powell’da… Hafta başından itibaren satıcılı seyrini sürdüren EURUSD paritesi dünü 1.1205 seviyesinden tamamladı. Ons altın bir gün önceki kayıplarının bir kısmını geri alarak 1397sınırından günlük kapanışını gerçekleştirdi. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından haftaya yükselişle başlayan Dolar/TL kuru 5,70’li seviyelerde dengelenmeye çalışırken piyasalar yeni başkan Murat Uysal’ın olası mesajlarını beklemekte. Diğer yandan S-400’lerin teslim tarihinin yaklaştığı bir ortamda bir yandan da ABD ile ilişkilerin seyri takip edilmekte. Bugün Fed Başkanı Powell’ın yorumları ve akşam saatlerinde FOMC toplantı tutanakları takip edilebilir. Powell’in Temmuz toplantısı için faiz indirim sinyali vermemesi piyasalarda satışları güçlendirecektir.

Satıcıların baskın olduğu Dolar/TL kurunun 5.7350 aşağısında kalmaya devam etmesi halinde Türk Lirası lehine işlemler kuvvetlenebilir. Bu durumda 5.69 desteği hedeflenebilir. Olası yukarı yönlü ataklarda ise 5.7350 seviyesinden sonra 5.7750 ve 5.83 direnç noktaları gündeme gelebilir.

Alan Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

USDTRY… FED Toplantı Tutanakları ve Powell’ in Açıklamaları Takip Edilecek… Hafta başında TL varlıklardaki negatif fiyatlamanın ardından yükselen USDTRY’de dün toparlanma isteği ile bir miktar geri çekilme gözlemlense de, ülke risk primimiz olan 5 yıllık CDS’lerdeki yükseliş ve S-400 teslimatına yönelik haber akışları ile aşağı yönlü işlemlerin sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. Bugün yurtiçinde açıklanacak önemli bir makro veri bulunmazken, ABD tarafında FED toplantı tutanakları ve Başkan Powell’in açıklamaları takip edilecek. Geçtiğimiz hafta Cuma günü açıklanan TDİ verisi sonrası FED’in faiz indirimi konusunda Temmuz ayını pas geçebileceği beklentilerinin artmasıyla yükselen Dolar endeksi tutanaklar öncesi yatay seyretmekte. Powell’ ın para politikası ve ABD ekonomisi ile ilgili yapacağı açıklamalar ile TL varlıklarında volatilite gözlemlenebilir.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 0.05% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 5.7500 ve 5.8000’de, destek seviyeleri ise 5.7000 ve 5.6500’de bulunmaktadır.

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

Türk lirası dün gün içerisinde dolar karışında görece güçlü bir seyir izleyerek hafta başındaki kayıplarının bir kısmını telafi etti. Bununla birlikte USDTRY paritesi 5,70 seviyesi altına inerek 5,6845 seviyesine indi. Ancak, TL’deki söz konusu değerlenmenin uzun soluklu olmadığını ve kurun kısa süre içerisinde yeniden 5,73 seviyesi üzerine yükseldiğini gördük. Kurda akşam saatlerinde görülen bu yükselişin temelinde, yurt dışı basında Avrupa Konseyi’nin, Türkiye’nin Akdeniz’deki sondaj girişimlerine yönelik olası yaptırımları görüşmek için bugün toplanacağına yönelik çıkan haber akışı etkili oldu. Haber alkışı sonrasında USDTRY paritesi hızlı bir yükseliş kaydederek 5,70 seviyesi altından 5,73 seviyesi üzerine yükseldi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,73 seviyesi civarında hareket ediyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere USDTRY paritesi kısa vadeli düşüş trendinin sınır çizgisinde hareket ediyor. Kurdaki kısa vadeli görünüm açısından düşüş trendinin kırılıp kırılmayacağı oldukça belirleyici olacak. Bu noktada, trend ve momentum göstergelerinin kurdaki mevcut yükseliş çabasının devam edebileceğinin sinyalini verdiğini belirtmekte fayda var. Diğer yandan, dolar endeksindeki yükseliş eğilimi ve TL’de etkili olmaya devam kırılganlık, kurda bu hafta başlayan yükseliş eğiliminin önümüzdeki dönemde 5,80 üzerine doğru devam edebileceğini işaret ediyor. Bugün yurt içi piyasalarda takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Yurt dışında ise Fed Başkanı Powell’ın Kongre’de gerçekleştireceği sunumlar bugün ve yarın yakından izlenecek. Fed Başkanı Powell bugün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinde, yarın ise Senato’nun Bankacılık Komitesinde sunum yapacak (Kongre’nin iki kanadında da yapacağı sunum aynı. Burada kritik nokta sunumların ardından gerçekleşecek olan soru – cevap kısmı). Powell’ın gerçekleştireceği sunum ve sunumun ardından yapılacak olan soru-cevap kısmında Fed’in faiz politikasına ilişkin yapacağı iletişim, bu hafta piyasalarda yakın takip edilecek gelişmelerin başında yer alıyor.

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Cumartesi günü TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görev süresi bitmeden, görevden alınması sonrası kurda görülen yukarı yönlü baskının dün itibari ile geri çekilme hareketine bıraktığı görülüyor. Öte yandan yurt içi veri akışının zayıf olduğu günde, Türkiye 5 Yıllık CDS’ine baktığımızda USDTRY paritesine paralel olacak şekilde düşüş hareketin hakim olduğu izleniyor. ABD bölgesinde ise açıklanan iş imkanları ve personel değişim oranının beklenenden düşük gelmesi Türk Lirasını desteklediği izlendi. USDTRY paritesi fiyatlamaları açısından Fed Başkanı Powell’ın konuşması ile FOMC toplantı tutanakları yakından takip edilecek.

USDTRY paritesini teknik açıdan incelediğimizde, düşen kanal içinde hareketini sürdürdüğü gözleniyor. Kanal içinde kalmayı sürdürdüğü sürece aşağı yönlü hareketler görülebilir. Bu minvalde olası 5.7600 direnç seviyesi altındaki kapanışlar ile 5.7050 ara destek seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi kurda tekrardan 5.6520-5.6200 seviyelerini gündeme getirebilir.

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

USDTL kuru 5.70 bölgesinde ısrarcı 

USDTL kuru 5.70 seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürüyor. Kurdaki hassasiyetin sürüyor olması geri çekilmelerde sınırlı kalmasına neden oluyor. Bugün için Fed Başkanı Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde konuşma yapması bekleniyor. Bugünkü konuşması piyasaların gündeminde olacaktır. Bu konuşmasında, faiz indirimine yönelik sinyaller beklenebilir. Olası hareketlere karşı dikkatli olunmasında fayda var.

Teknik Analiz: USDTL kurunda 21 günlük ortalama 5.76 seviyesinden geçiyor. Bu seviyenin altında olan kur bu hareketinde ısrarcı olursa bu durumda geri çekilmeler devam edebilir. Ancak rahatlaması için 5.65 seviyesinin altında kapanışlar görülmesinde fayda var. Buna karşın, yukarıda ise 50 günlük ortalamasının geçtiği nokta ise 5.88 olarak izlenebilir. 

Dirençler: 5.80 / 5.85 / 5.88
Destekler: 5.72 / 5.70 / 5.66 


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER