Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 09.07.2019

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması sonrası yurtiçi piyasaların değişime ilk tepkisi negatif oldu. Fakat Dolar/TL kuru test olmuş olduğu 5.80 seviyesinden 5.7330 sınırına kadar geriledi. 1407 seviyesini test eden ons altın 1395 noktasından günlük kapanışını gerçekleştirdi. Dolar lehine işlemlerin gerçekleşmeye devam ettiği EURUSD paritesi dünü 1.1206 sınırından […]

09 Temmuz 2019 - 7:03 'de eklendi ve 145 kez görüntülendi.
Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 09.07.2019

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması sonrası yurtiçi piyasaların değişime ilk tepkisi negatif oldu. Fakat Dolar/TL kuru test olmuş olduğu 5.80 seviyesinden 5.7330 sınırına kadar geriledi. 1407 seviyesini test eden ons altın 1395 noktasından günlük kapanışını gerçekleştirdi. Dolar lehine işlemlerin gerçekleşmeye devam ettiği EURUSD paritesi dünü 1.1206 sınırından tamamladı. CDS’ler 397 seviyelerine yükselirken, CDS’lerin tekrar 430’lu seviyeler üzerine yönelmesi TL varlıklar için kısa vadeli negatif ayrışmanın güçlenebileceğine işaret edebilir.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanlığı kararı ile Cumartesi sabahı görevden alınması ve yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal’ın getirilmesiyle kur yeni haftaya 5.77 üzerinde yükselişle başladı. Gün içerisinde kazançlarını geri veren kur 5.7065 seviyesine kadar geriledi. Satıcılı seyrini sürdürebilecek olan kurda 5.75 aşağısında kalındıkça Türk Lirası lehine işlemlerin devam etmesi beklenebilir. Bu durumda 5.70 ve 5.64 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. Kurun 5.75 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde ise 5.85 seviyesi direnç oluşturabilir.

Alan Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

USDTRY… Dolar Endeksi Yatay Seyrediyor… TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasıyla haftanın ilk günü sert kayıplar yaşayan TL sabah saatleri itibariyle yatay seyretmekte. ABD tarım dışı istihdam verisinden sonra FED’in faiz indirimi konusunda agresif olmayacağı beklentileri Dolar’a global bazda değer kazandırırken Çarşamba günü açıklanacak FED toplantı tutanakları ve FED Başkanı Powell’in yorumları öncesi Dolar endeksi 97.4 seviyesinde yatay seyretmekte. ABD makro verilerinin negatif görünüme rağmen tarımdışı istihdam verisindeki iyileşme ile ilgili Powell’in yapacağı açıklamalar bu ay ki toplantı öncesi faiz indirimine yönelik sinyal içerebilir.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 1.92% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 5.6521’deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 5.7800 ve 5.8300’de, destek seviyeleri ise 5.7300 ve 5.6800’de bulunmaktadır.

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması ve yerine yardımcısı Murat Uysal’ın getirilmesinin ardından haftaya satıcılı bir başlangıç yapan TL, dün dolar karşısında yaklaşık son üç ayın en kötü performansını gerçekleştirdi. Gün içerisinde 5,70 seviyesi üzerinde tutunan kur, 5,70 – 5,75 seviyeleri arasında hareket etti. Bu noktada, Cuma günkü güçlü ABD istihdam verileri sonrasında 97,25 seviyesi üzerine yerleşen dolar endeksinin de kurdaki yükselişte etkili olduğunu belirtmekte fayda var. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,73 seviyesi civarında hareket ediyor. Dolar endeksinin ise 97,40 seviyesi civarında güçlü seyrini koruduğunu görmekteyiz.

Teknik görünüme baktığımızda, dünkü sert yükseliş hareketi sonrasında USDTRY paritesinin kısa vadeli düşüş trendini yukarı yönlü kırmış olduğunu görüyoruz (aşağıdaki grafik üzerinden görülebilir). Bu noktada, trend kırılması sonrasında mevcut yükseliş eğiliminin korunmasını ve kurun kısa vadede 5,75 seviyesi üzerini hedef almasını beklemekteyiz.

Bugün yurt içi piyasalarda Hazine’nin gerçekleştireceği tahvil ihaleleri takip edilecek. Yurt dışında ise ABD’de açıklanacak olan Mayıs Ayı JOLTS Yeni İş İmkanları verisi takip edilecek. Bunun yanı sıra, Fed Başkanı Powell’ın yarın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinde, Perşembe günü ise Senato’nun Bankacılık Komitesinde yapacağı sunum piyasalar tarafından yakından izlenecek.

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Cumartesi günü TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görev süresi bitmeden, Cumhurbaşkanı karanamesi ile görevden alınması sonrası, Asya Piyasalarının açılımasıyla birlikte 5.7650 seviyesini gördü. Oluşan bu hava ile birlikte, piyasa güvenini kısmi de olsa gösteren indikatör mahiyetindeki Türkiye 5 Yıllık CDS’lerin 370 baz puandan tekrardan 400 baz puan seviyelerine yakın yerde hareketini sürdürüyor. Yurtdışında ise ABD bölgesinde veri akışının zayıf olduğu günde, gözler bugün Fed Başkanı Powell ile bazı FOMC üyelerinin konuşmasına çevrildi.

USDTRY paritesini teknik açıdan incelediğimizde, düşen kanal içinde hareketini sürdürdüğü gözleniyor. Kanal içinde kalmayı sürdürdüğü sürece aşağı yönlü hareketler görülebilir. Bu minvalde olası 5.7600 direnç seviyesi altındaki kapanışlar ile 5.7050 ara destek seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi kurda tekrardan 5.6520-5.5840 seviyelerini gündeme getirebilir.

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

USDTL 5.75 bölgesindeki seyrini sürdürüyor 

USDTL kuru 5.70 çevresindeki seyrini korumaya devam ediyor. Kur üzerinde kırılganlık sürüyor. Diğer yandan, gelişmekte olan ülke piyasalarındaki karışık seyrin etkisi de kurun bu hareketine neden oluyor. Bugün için Türkiye’de takvim sakin, dışarıda Fed Başkanı Powell konuşması izlenecek. Ayrıca, kur için olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.   

Teknik Analiz: USDTL kurunda 21 günlük ortalama 5.76 seviyesinden geçiyor. Bu seviyenin altında olan kur bu hareketinde ısrarcı olursa bu durumda geri çekilmeler devam edebilir. Ancak rahatlaması için 5.65 seviyesinin altında kapanışlar görülmesinde fayda var. Buna karşın, yukarıda ise 50 günlük ortalamasının geçtiği nokta ise 5.90 olarak izlenebilir. 

Dirençler: 5.80 / 5.85 / 5.90
Destekler: 5.72 / 5.70 / 5.66 

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru Yorumu

Geçtiğimiz hafta sonunda, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile TCMB Başkanı’nın değiştirilmesi sonrası yeni haftanın başlangıcı kurda; 15 kuruşluk yukarı yönlü açılış ile oldu. Akabinde, S400 konusuna ve TCMB Kanunu’nu da içeren Torba Yasa’ya dair iktidar cephesinden gelen yeni açıklamalar ile kısmi oynaklıklar görülen kurun 5.70 seviyesi üzerinde tutunarak; açılışta oluşan GAP’i kapatmaması dikkat çekti. Öte taraftan dün ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açılanan iki ihalede toplam 5 Milyar 797 Milyon TL borçlanılırken, piyasa yapıcılara verilen ROT(Rekabetçi Olmaya Teklif) satışları ile birlikte toplam satış tutarı 12 Milyar 317 Milyon TL oldu.

Yurt dışı tarafta da; Ticaret Savaşları, İran Nükleer Anlaşması ve Brexit gibi risk unsurlarının takip edildiği günde, Dolar Endeksi ve ABD tahvilleri kaynaklı fiyatlamaların kur üzerinde etkilerinin nötr olduğu gözlemlendi. Bugün, yurt içi tarafta yine; S400 başta olmak üzere siyasi ve jeopolitik risklerin durumunu dikkatle takipte olacağız.

Keza, TCMB’nin 25 Temmuz PPK toplantısına yönelik öngörüler ve Hazine’nin yapacağı ihalelerin sonucunda CDS ve tahvil cephesinde oluşacak hareketler de oynaklıklara neden olabilir. Yurt dışı tarafta; FED Başkanı Powell ve bazı FED/FOMC üyelerinin açıklamalarının izleneceği günde ayrıca, Ticaret Savaşları ve İran Nükleer Anlaşması gibi risklerin durumu da önem arz edecek.

Teknik Seviyeler; Dirençler: 5.7500, 5.7750, 5.7925, 5.8060, 5.8350 Destekler: 5.7100, 5.6870, 5.6500, 5.6290, 5.6000

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER