Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 08.07.2019

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalara ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 6 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2019/159 sayılı karar ile görevden alındı. Çetinkaya’dan boşalan göreve Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması ve yerine yardımcısı Murat […]

08 Temmuz 2019 - 7:03 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.
Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 08.07.2019

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalara ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 6 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2019/159 sayılı karar ile görevden alındı. Çetinkaya’dan boşalan göreve Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması ve yerine yardımcısı Murat Uysal’ın getirilmesinin ardından TL yeni haftaya sert satış baskıları ile başladı. Dolar karşısında %3’ün üzerine değer kaybeden TL ile birlikte haftaya 5,7798 seviyesinden başlayan USDTRY, Asya seansı içerisinde 5,8247 seviyesini test etti. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,75 seviyesi civarında seyrediyor. Yeni haftaya sert satış baskıları eşliğinde başlayan Türk lirası, satıcılı görünümünü sürdürmekte. Global tarafta ise dolar endeksinde görülen yükseliş hareketi piyasalarda etkili oluyor. Cuma günkü bültenimizde, dolar endeksinin kısa vadeli grafiğinde bir devamlık formasyonu olan üçgen formasyonunun oluşmuş olduğunu belirtmiş, söz konusu formasyonun dolar endeksinin önümüzdeki dönede 97 seviyesi üzerine yerleşebileceğini işaret ettiğini belirtmiştik.

Cuma günü ABD’den gelen güçlü istihdam verileri sonrasında dolar endeksindeki üçgen formasyonunun çalışması ile birlikte endeks 97,40 seviyesi üzerine yükseldi. Bu noktada, TL’deki mevcut negatif ayrışma ve dolar endeksindeki yükseliş eğilimi ile birlikte USDTRY paritesinin kısa vadede 5,70 seviyesi üzerindeki seyrini korumasını beklemekteyiz. Bugün yurt içi piyasalarda Hazine’nin gerçekleştireceği tahvil ihaleleri (14 ay vadeli kuponsuz, 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli) takip edilecek. Yurt dışında ise Almanya Mayıs Ayı Sanayi Üretimi verileri açıklanacak.

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Haftanın son işlem gününde, Yurtiçinde fiyatlamaları etkileyecek herhangi bir veri akışı bulunmazken, TL’de yaşanan oynaklık ile birlikte kurun fiyatlamalarda 5,5855-5,6460 bölgesi aralığında hareket ettiği görüldü. Gün içerisinde, Yurtiçinde 5 yıllık CDS risk priminde yaşanan yükseliş eğilimi TL varlıklarını baskılamaya devam ettiği izleniyor.  ABD’de açıklanan Haziran ayı TDİ verisi piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşirken, açıklanan veri sonrasında dolarda değer kazanımlarının yaşandığı görüldü. Diğer taraftan haftanın ilk işlem günü TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın cumartesi günü görevinden alınarak, yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal Atanmasıyla TL’nin değer kaybı yaşadığı ve Dolar/TL’nin de  5.75 seviyesinden işlem gördüğü izleniyor.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun      önemli direnç seviyesi olan 5.7150’i yukarı yönlü geçildiği gözleniyor. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,7800, 5,8200 ve 5,8600 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,6600, 5,6200 ve 5,5800 destek seviyeleri izlenebilir.

Yurtiçi piyasalar yeni haftaya Merkez Bankası Başkanının atama haberiyle olumsuz başladı. Cumhurbaşkanlığı kararıyla TCMB Başkanı Murat Çetinkaya görevden alınarak, yerine Murat Uysal atandı. Beklenmedik bu gelişme yeni hafta açılışını negatif etkiledi. Ancak bu hareketin ne kadar kalıcı olup olmayacağı bilinmiyor. Bundan sonraki süreçte özellikle TCMB’nin piyasa ile iletişimi önemli olacaktır. Kurulacak iletişim belki piyasaları yatıştırabilir. Son günlerde risklerin azalması ve Türkiye-ABD arasındaki söylemlerin yumuşaması iç piyasayı rahatlatmıştı ve kurda 5.60 altı seyirler izlemeye başlamıştık. Ancak bu gelişme kurdaki hassasiyetin devam ettiğini bir kez daha göstermiş oldu dolayısıyla kurda yükseliş görüldü. Bugün için takvim sakin ancak olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.  

Teknik Analiz: USDTL kurunda 50 günlük ortalama 5.91 ve 21 günlük ortalama 5.75 seviyesinden geçiyor. Kur şu sıralarda 21 günlük ortalamasının geçtiği bölgede ve bu seviyenin üzerinde kalması durumunda 5.91 seviyesine doğru tepkiler görülebilir. Buna karşın, olası geri çekilmelerde ise 5.75 altı seyirler kurda aşağı yönlü hareketin açısından önemli olabilir.  

Dirençler: 5.80 / 5.85 / 5.91
Destekler: 5.72 / 5.70 / 5.66 

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru Yorumu

Geçtiğimiz Cuma günü, yurt içi tarafta yine; S400 konusu başta olmak üzere jeopolitik ve siyasi risklerin durumu kur açısından kritikti. Türkiye ve Rusya ‘dan yapılan: S400 teslimatının önümüzdeki hafta yapılabileceğine dair söylemleri TL üzerinde bir miktar baskıya neden olurken, akabinde ise; Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın açıklamaları ile de kısmi oynaklıklar oluştu. Bunlarla birlikte Cumartesi günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya görevine son verilerek yerin Yardımcısı Murat Uysal’ın atanması tüm piyasa monitörlerinin dikkatini çekti. 25 Temmuz’da gerçekleşecek Para Politikası Kurul toplantısı öncesinde bu değişiklik piyasa açılışında sert fiyatlamalara neden oldu.

Küresel cephede de; Ticaret Savaşları, Brexit ve İran Nükleer Anlaşması’na dair gelişmeler de kur üzerinde etkili olurken, FED’in 31 Tammuz’da açıklayacağı FOMC bildirisi açısından kritik olan ABD verilerinde ise; Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı genel anlamda iyi gelirken, veriler sonrası kurda yukarı yönlü ataklar görüldü. Bugün, yurt içi tarafta yine; S400 meselesi başta olmak üzere kritik konulara dair gelişmeler kur fiyatlamalarına etki edebilir. Keza, yurt dışı tarafta da; başta Ticaret Savaşları olmak üzere küresel risk unsurlarının önem arz edeceği günde, TCMB’nin ve FED’in Temmuz toplantılarına dair ortaya çıkacak öngörüler de kur üzerinde oynaklıklara neden olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 5.7550, 5.7675, 5.7740, 5.7930, 5.8000

Destekler: 5.7340, 5.7100, 5.6915, 5.6800, 5.6725

Dolar Tepkiye Başladı

Tunç Şatıroğlu: Dolar yorumumda 5,58’den başlayan tepki hareketini inceledim. Dolar ne kadar çıkar? Buradan dolar satılır mı? Dolar kuru tekrar düşer mi? Tepkiden sonra dolar ne olur? Bu sorulara teknik analizle cevap vermeye çalıştım…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER