Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 05.07.2019

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi USDTRY paritesi dün dünün hareketini genişleterek 200 günlük hareketli ortalamasını test etti. Türk lirasında dün etkili olan pozitif ayrışma ve ABD’de piyasaların kapalı olması nedeniyle dolar endeksindeki sınırlı hareket kabiliyeti, USDTRY’nin düşüşünü genişletmesini sağladı. Ancak kur, 5,58 seviyesini teste temsinin hemen ardından 200 günlük […]

05 Temmuz 2019 - 6:55 'de eklendi ve 103 kez görüntülendi.
Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 05.07.2019

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

USDTRY paritesi dün dünün hareketini genişleterek 200 günlük hareketli ortalamasını test etti. Türk lirasında dün etkili olan pozitif ayrışma ve ABD’de piyasaların kapalı olması nedeniyle dolar endeksindeki sınırlı hareket kabiliyeti, USDTRY’nin düşüşünü genişletmesini sağladı. Ancak kur, 5,58 seviyesini teste temsinin hemen ardından 200 günlük hareketli ortalamasından yukarı yönlü bir sıçrama gerçekleştirerek yeniden 5,60 seviyesi üzerine çıktı. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,6150 seviyesi civarında hareket ediyor. Gelişen ülke para birimlerindeki görünümün bozulduğunu ve genel bir satıcılı seyrin hâkim olduğunu görüyoruz. Türk lirası ile dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimleri arasında yer alıyor.

Teknik görünüme baktığımızda, dolar endeksinin kısa vadeli grafiğinde bir devamlılık formasyonu olan üçgen formasyonunun oluşmuş olduğunu görüyoruz. Söz konusu formasyon bize, dolar endeksinin 95,80’lerden 96,80 üzerine çıkmasını sağlayan ralli hareketinin, kısa vadeli bir konsolidasyon sürecinin ardından kaldığı yerden devam edebileceğini ve dolar endeksinin önümüzdeki dönede 97 seviyesi üzerine yerleşebileceğini işaret ediyor.

Teknik göstergelerin bu sinyali ve USDTRY paritesinin 200 günlük hareketli ortalamasını test etmesi ile birlikte kurda İstanbul seçimlerinin ardından oluşan düşüş hareketinin 5,58 – 5,60 bandında etkisini yitirmeye başlayabileceği görüşündeyiz. Bugün ABD’den gelecek olan Haziran ayı istihdam veri seti ve Almanya’dan gelecek olan Fabrika Siparişleri verileri takip edilecek.

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Haftanın dördüncü işlem gününde, ABD’de piyasalar Bağımsızlık Günü nedeniyle ile kapalı iken TL’de yaşanan değer kazanımı sonrasında kurun fiyatlamalarda 5,5839 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, zayıf veri akışı ile birlikte 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan gerileme ve TL’nin döviz sepeti karşısında değer kazanması kurda zayıf görünümü desteklediği görülüyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan TDİ data seti kur fiyatlamalarında oynaklığın artmasına neden olabilir.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 5,5830 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,6800, 5,7000 ve 5,7200 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,5700, 5,5530 ve 5,5290 destek seviyeleri izlenebilir.

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

USDTL kritik desteğinde tutunmaya çalışıyor 

USDTL kurunda hala büyük bir değişiklik yok. Kur 5.60 seviyesinin altına doğru hareketinde çok güçlü olamıyor. Dün piyasaların sakin olması nedeniyle de kurda ciddi hareketler görülmedi. Bugün ise günlerden tarım dışı istihdam ve açıklanacak ABD verisi Dolar üzerinde sınırlı da olsa hareket yaratabilir. Kur için olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. 

Teknik Analiz: USDTL kuru 50 haftalık ortalamasının denk geldiği 5.66 seviyesinin altında. Kritik bir seviye ve bu seviyenin altına doğru hareketinde ısrarcı olması durumunda 200 günlük ortalamasının denk geldiği 5.58 seviyesine doğru uzama görülebilir. Yukarı yönde agresif değil. Ancak aşağı yönlü eğiliminde ne kadar kalıcı olacak izlemekte fayda var. 

Dirençler: 5.66 / 5.70 / 5.72 
Destekler: 5.60 / 5.58 / 5.55

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru Yorumu

Dün, yurt içi tarafta yine; S400 konusuna dair gelişmeler öncelikli olarak takip edilirken, enflasyon dataları sonrası ortaya çıkan tabloda; TCMB’nin 25 Temmuz PPK toplantısında faiz indirimi yapabileceğine(kaç baz puan yapacağı kritik) dair senaryolar da kritikti. S400 konusunda; “Barış Konuşlandırması”na dair ortaya atılan iddialar TL lehine fiyatlamalara neden olurken, TCMB’nin yapabileceği faiz indirimine yönelik öngörülerinde 100 Bp ile sınırlı olması da TL üzerinde baskı oluşturmaktan uzaktı(nötr). Yurt dışı tarafta ise ABD’deki Bağımsızlık Günü tatiliyle; verilerden daha çok yine haber akışları ön plana çıkarken, ABD-Çin ticaret müzakerelerinin önümüzdeki haftadan itibaren yüz yüze olabileceğine dair haber akışları ile risk iştahında görülen kısmi iyileşme de TL lehine işlemleri destekler nitelikteydi.

Bugün, ABD’de tatil bitecek ve ülkede açıklanacak olan; Tarım Dışı İstihdam Değişikliği, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri sonrası FED’în 31 Temmuz’daki FOMC bildirisine dair ortaya çıkacak öngörüler kurda oynaklıklara neden olabilir. Keza; Ticaret Savaşları, İran Nükleer Anlaşması ve Brexit gibi risk unsurlarına dair gelişmelerin de kritik olmaya devam edeceği günde, yurt içi tarafta da; jeopolitik ve siyasi riskler ile TCMB’nin 25 Temmuz’daki PPK toplantısına yönelik öngörüler öncelikli olarak fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir.

Teknik Seviyeler;

Destekler: 5.5885, 5.5500, 5.5270, 5.5000, 5.4850

Dirençler: 5.6250, 5.6680, 5.6910, 5.7300, 5.7500

kaynak:kanalfinans.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER