Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 04.07.2019

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu Dolar/TL’de Gevşeme Sürer Mi? Haftaya oldukça pozitif başlayan TL ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi Amerika’da tatil olan günde sakin ve yatay bir seyir izliyor. G-20 zirvesi ardından Amerika ile oluşan ılımlı hava ve S-400 konusunda yaptırım olmayacağı yönündeki açıklamalar TL varlıklarında değer kazanımları yaşatmıştı. Dün piyasalar Türkiye […]

04 Temmuz 2019 - 7:03 'de eklendi ve 114 kez görüntülendi.
Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 04.07.2019

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

Dolar/TL’de Gevşeme Sürer Mi?

Haftaya oldukça pozitif başlayan TL ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi Amerika’da tatil olan günde sakin ve yatay bir seyir izliyor. G-20 zirvesi ardından Amerika ile oluşan ılımlı hava ve S-400 konusunda yaptırım olmayacağı yönündeki açıklamalar TL varlıklarında değer kazanımları yaşatmıştı. Dün piyasalar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı tüketici fiyatlarını takip etti. Buna göre enflasyon Haziran ayında %0.03 artış yaşadı. Yıllık bazda ise %15.72 seviyesinde gerçekleşti. Bu seviye ise Haziran 2018’den beri en düşük seviye olarak kayıtlara geçti. Veri sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Albayrak; enflasyonda düşüş trendinin sürdüğünü, önce tek hanelere ardından ise yıllık hedefin altında bir oranla yılın kapanacağını belirtti.

Bununla birlikte Amerika’dan gelen özel sektör tarım dışı istihdam verisi takip edildi. Bölgeden gelen veri piyasalardaki beklentilerin altında gerçekleşti. Ek olarak Amerika’da ISM hizmet endeksi son 2 yılın en düşük seviyelerine indi. ISM hizmet endeksi haziran ayında 56.9 seviyesinden 55.1 seviyesine geriledi. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.6624 – 5.7014 – 5.8326 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.5910 – 5.5510 – 5.5001 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

ABD Verileri Kötü Geldi

Önceki günkü hareketine dün de devam eden altın 1440’ı görse de kapanışını 1418’den gerçekleştirdi. EURUSD 1.13’ün üzerinde kalıcı olamadı ve 1.1274’den kapanış gerçekleştirdi. USDTRY de geri çekilmesini sürdürerek 5.62’den günü tamamladı. Dün ABD’de açıklanan verilere göre ADP tarım dışı istihdam beklentilerden kötü gelerek 102K seviyesine geriledi. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise 221K olarak açıklandı. Bunun yanı sıra fabrika siparişleri beklentilerden de fazla gerileyerek %0.7 düşüş gösterdi. Ayrıca ISM imalat dışı endeks ise 55.1 seviyesine indi. Bugün ABD’de 4 Temmuz bağımsızlık günü sebebiyle piyasalar kapalı olacak. Bu yüzden volatilite nispeten düşük seyredebilir.

Satıcılı seyrini sürdürebilecek olan Dolar/TL kurunda 5.6210 aşağısında kalındıkça Türk Lirası lehine işlemlerin devam etmesi beklenebilir. Bu durumda 5.5617 ve 5.4808 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. Kurun 5.6548 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde ise 5.6873 seviyesi direnç oluşturabilir.

Alan Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

USDTRY… Enflasyonda Olası Düşüş TL’deki Ilımlı Seyri Destekleyebilir… Bugün yurtiçinde açıklanacak enflasyon verisinde sert gerileme beklenirken, enflasyonda beklenildiği gibi düşüş yaşanması ülke risk primimizdeki düşüş ile birlikte TL’nin ılımlı seyrini devam ettirebilir. ABD tarafında ise bugün tarım dışı istihdam verisinde öncü kabul edilen ADP tarımdışı istihdam ve ISM imalat dışı PMI açıklanacak. Dolar endeksi Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi mevcut seviyelerini koruma eğiliminde olabilir.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 0.08% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 5.6700 ve 5.7100’de, destek seviyeleri ise 5.6200 ve 5.5800’de bulunmaktadır.

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

USDTRY paritesi gün içerisinde 5,60 – 5,70 seviyeleri arasındaki bant hareketini sürdürdü. TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon verilerinin ardından 5,6090 seviyesine kadar gerileyen parite, daha sonra yönünü yukarı çevirerek yeniden 5,65 seviyesi üzerine yükseldi. Dün gün içerisinde açıklanan ve olumsuz bir performansı işaret eden ABD ADP İstihdam Değişimi, Fabrika Siparişleri ve Dayanıklı Mal Siparişleri verilerinin ardından gerileyen dolar endeksi ve değer kaybını sürdüren petrol fiyatları da kurdaki düşüş eğilimini destekleyen faktörler arasında yer aldı.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,63 seviyesi civarında hareket ediyor. Bu sabah saatleri itibarıyla gelişmekte olan ülke para birimlerinde pozitif bir seyir hakimken, Türk lirasının dolar karşısında zayıf bir seyir izlediği görülüyor. Diğer yandan, dolar endeksi ve petrol fiyatlarındaki düşüş eğiliminin de sürdüğünü görüyoruz.

Teknik görünüme baktığımızda ise, göstergeler USDTRY paritesinin kısa vadede 5,60 – 5,65 seviyeleri arasında bir seyir izleyebileceğini işaret ediyor. Bugün ABD’de resmî tatil nedeniyle piyasalar kapalı olacak. Yurt dışı piyasalarda Euro Bölgesi Mayıs Ayı Perakende Satışlar verilerini izleyeceğiz. Yurt içinde ise haziran ayı Reel Efektif Kur Endeksi ve 21 – 28 Haziran haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri takip edilecek.

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Yurtiçinde TÜİK tarafından yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Haziran ayında piyasa beklentisi hafif altında bir önceki aya göre yüzde 0,03 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,72 düzeyinde artış gösterdi. TÜİK tarafından yayımlanan Üretici Fiyat Endeksi verisi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,09 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,04 düzeyinde artış gösterdi. Açıklanan veriler sonrasında TL’de kısmi değer kazanımları ile kurun 5,6074 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, Yurtiçinde 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan değer kazanımı TL fiyatlamaları üzerinde baskıyı bir miktar artırdığı izleniyor. ABD’de açıklanan ekonomik veriler karmaşık bir görünüm sergilerken global piyasalarda dolarda oynaklığın arttığı izleniyor. Bugün, ABD’de piyasalar Bağımsızlık Günü nedeniyle kapalı.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 5,5830 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,7300, 5,7500 ve 5,7860 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,5800, 5,5530 ve 5,5290 destek seviyeleri izlenebilir.

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

USDTL teknik olarak zayıf 

USDTL kurunda büyük bir değişiklik yok. Kur 5.60-5.65 aralığındaki seyrini koruyor. Dün açıklanan Türkiye enflasyonu 25 Temmuz TCMB faiz indirimi beklentisini güçlendirdi. Kurda kısa süreli aşağı yönlü bir eğim izlendi ancak sonrasında kur tekrardan normale döndü. Bugün takvim sakin olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var.

Teknik Analiz: USDTL kurunda 50 haftalık ortalamasının denk geldiği 5.66 seviyesini direnç olarak izliyoruz. Bu direncin altında kaldığı sürece yukarı yönde eğiliminde zayıf kalabilir. Aşağıda 5.60 bölgesi destek konumunda. Teknik olarak zayıf ancak aşağı yönlü eğiliminde kalıcı olup olmaması için bir süre daha izlemek gerekebilir. 

Dirençler: 5.66 / 5.70 / 5.72 
Destekler: 5.60 / 5.57 / 5.55

Lirada Uzun Pozisyon İçin Fırsat Penceresi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında, binlerce yıllık ilişkilere sahip, İpekyolu ile birbirine bağlanan kadim medeniyetler üzerine kurulu Türkiye-Çin iş birliğinin güçlendirilmesi için potansiyelin büyük olduğuna inandığını söyledi. 

Deutsche Bank’ın Türk varlıklarına ilişkin yapmış olduğu değerlendirmesinde, dövizin tahvillere kıyasla önemli ölçüde zayıf performansından dolayı dövizde daha fazla değer gördüklerini belirtti. Yerel para cinsinden hazine tahvillerinin kısa vadede adil değerin üzerine tırmanmasını bekleyen kurum, 5 yıllıkların bileşik faizinin 110 baz puan düşüşle %16.25’e ve 10 yıllıkların faizinin 85 bp düşüşle %15.50’ye gerilemesini beklediğini söyledi. Banka 10 yıllıklar için yıl sonu faiz tahminini %16.50’den %16.0’ya indirdiğini duyurdu. Banka en fazla değeri Ekim 2023, Temmuz 2025 ve Mart 2028 vadeli tahvillerde gördüğünü de ekledi. TL’de Mart’tan bu yana temkinli olmakla birlikte artık giderek güçlenen bazı destekleyici faktörlerin lirada uzun pozisyon için fırsat penceresi oluşturduğunu düşündüklerini söyledi. Banka, ödemeler dengesi mevsimselliğini, zayıf pozisyonlanma ve tüketicileri dolar mevduat artışındaki yavaşlamayı TL için destekleyici unsurlar arasında saymakta. 

JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Bischoff açıklamasında, Türkiye’nin önünde 4 senelik seçimsiz bir dönem olacağını belirtti. Bu dönemde uluslararası yatırımlar ve yabancı sermaye ülkeye rağbet göstereceğini de ekledi. 

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru Yorumu

Dün, yurt içi tarafta takip edilen enflasyon datalarında senelik bazda görülen sert düşüşler sonrası; reel faizin yüzde 8.28 gibi iyi bir duruma gelmesi ilk etapta TL lehine fiyatlanırken, akabinde ise bu durumun TCMB’nin 25 Temmuz’daki Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısında bir faiz indiriminin önünü açacağına dair beklentilerin ön plana çıkması ile yukarı yönlü ataklar oluştu. Keza; BDDK’nın bireysel döviz alımları için daha önce yürürlüğe koyduğu binde birlik BSMV ‘yi iki katına çıkartmayı planladığı yönünde ortaya atılan iddialar da, tedirginliğe neden olarak TL aleyhine fiyatlamaları tetikleyen unsurlardan birisiydi. Yurt dışı kaynaklı olarak da gün boyunca; bir yandan FED ve ECB üzerine yapılan spekülasyonlar diğer yandan da gelen ekonomik veri ve haber akışları kaynaklı kurda kısmi fiyatlamalar gördük. Bugün yine, yurt içi tarafta; S400 ve Doğu Akdeniz meseleleri başta olmak üzere jeopolitik ve siyasi risk unsurlarının durumu, yurt dışı tarafta da; Ticaret müzakereleri, Brexit ve İran gibi risklere dair gelişmeler dikkatle takip edilecek. Ayrıca, dünkü enflasyon dataları sonrası yurtiçinde TCMB’nin 25 Temmuz PPK toplantısına yönelik ortaya çıkacak öngörüler ile FED ve ECB gibi majör merkez bankalarının sonraki politika adımlarına yönelik tahminler de kurda volatil hareketlere neden olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 5.6340, 5.6550, 5.6740, 5.7000, 5.7290

Destekler: 5.6050, 5.5800, 5.5650, 5.5530, 5.5270


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER