Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 03.07.2019

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi Dün sabahki bültenimizde, USDTRY paritesinin kanal desteğinden yönünü yukarı çevirerek kısa vadede yeniden 5,70 seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi ifade etmiştik. Beklediğimiz hareketi gerçekleştiren USDTRY paritesi, dün sabah saatlerinde 5,64’lü seviyelerden yükselişe geçerek 5,70 seviyesi üzerine kadar çıktı. Ancak kurun 5,70 üzerinde kalıcı olamadığını […]

03 Temmuz 2019 - 6:35 'de eklendi ve 258 kez görüntülendi.
Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 03.07.2019

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

Dün sabahki bültenimizde, USDTRY paritesinin kanal desteğinden yönünü yukarı çevirerek kısa vadede yeniden 5,70 seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi ifade etmiştik. Beklediğimiz hareketi gerçekleştiren USDTRY paritesi, dün sabah saatlerinde 5,64’lü seviyelerden yükselişe geçerek 5,70 seviyesi üzerine kadar çıktı. Ancak kurun 5,70 üzerinde kalıcı olamadığını ve yeniden 5,65 seviyesi altına dönüş yaptığı gördük. Petrol fiyatlarında etkisini yitiren yükseliş hareketi ve dolar endeksindeki görece yatay seyir, kurun 5,70 seviyesi üzerinde tutunamamasında etkili oldu. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,65 seviyesi civarında hareket ediyor. Gelişen ülke para birimlerinde hafif satılıcı bir seyir gözlemlenirken, Türk lirasının gelişen ülke para birimleri arasında orta sıralarda yer aldığını görüyoruz. Bu noktada, teknik olarak, USDTRY paritesinin haftalık grafiğindeki orta vadeli yükseliş kanalının alt çizgisi (kanal desteği) üzerindeki seyrini takip etmeye devam ediyoruz (kanal desteğindeki hareket aşağıdaki grafik üzerinden görülebilir).

Kurun kanal sınırında tutunması durumunda 5,60 – 5,70 bandından yönünü yukarı çevirmesi beklenebilir. Aksi taktirde, yani kanalın aşağı yönlü kırılması durumunda ise mevcut geri çekilme hareketi 5,50’li seviyelere kadar sürebilir. Teknik gösterge ve formasyonlar kurun aşırı satım bölgesinde bulunduğunu ve 5,60 – 5,70 bandının destek görevi görebileceğini işaret ediyor.

Bugün yurt içi piyasalarda Haziran ayı enflasyon verileri takip edilecek. Kurum tahminimiz aylık TÜFE artışının %0 olarak gerçekleşmesi. Piyasa medyan tahminin %0,03 ile aynı yönde olduğu görülüyor. Beklentilerimiz doğrultusunda bir gerçekleşme olması durumunda yıllık TÜFE artışı %18,7’den %15,7’ye gerileyecek. Yurt dışında ise Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den gelecek olan Hizmet & Bileşik PMI Endeksi verileri, ABD ADP Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Haftalık İşsizlik Başvuruları, Mayıs Ayı Aylık Dayanıklı Mal Siparişleri, Haziran Ayı ISM Hizmet Endeksi ve Mayıs Ayı Fabrika Siparişleri verileri izlenecek.

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Haftanın ikinci işlem gününde, zayıf veri akışı ile birlikte global piyasalarda dolarda yaşanan dalgalı görünüme karşı TL’nin dolara karşı aynı kategoride değerlendirildiği gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan değer kayıplarının TL üzerine negatif yansımaları sonrasında kurun fiyatlamalarda 5,7000 seviyeleri civarının test ettiğini gördük. Gün içerisinde, 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan sınırlı yükseliş isteği TL fiyatlamaları üzerinde baskıyı bir miktar artırdığı izleniyor. Bugün, Yurtiçinde açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi Rakamı ve ABD’de yoğun veri akışı takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 5,5830 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,7300, 5,7500 ve 5,7860 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,5800, 5,5530 ve 5,5290 destek seviyeleri izlenebilir.

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

USDTL kritik seviyelerde seyrini koruyor 

USDTL kurunda kademeli düşüş eğilimi sürüyor ancak 5.65 bölgesinin altında kalmakta zorlanıyor. Şimdilik Türkiye’ye yönelik risk algısının zayıflaması da bu durumu destekliyor. Diğer yandan, gelişmekte olan ülke piyasalarında da bu hafta iyimser seyir korunuyor. Bugün Türkiye enflasyonu açıklanacak. Haziran ayına yönelik açıklanacak veride çekirdek enflasyonda yıllık bazdaki düşüşün sürmesi kurun aşağı yönde hareketine destekleyici olabilir. Ancak yeni bir fiyat hareketine neden olmayabilir etkisi sınırlı kalabilir. Kurda kritik seviyelerdeyiz. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var.

Teknik Analiz: USDTL kuru 50 haftalık ortalamasının denk geldiği 5.66 seviyesinde fiyatlanıyor. Kritik bir seviye ve bu seviyenin altına doğru hareketinde ısrarcı olması durumunda 200 günlük ortalamasının denk geldiği 5.58 seviyesine doğru uzama görülebilir. Yukarı yönde agresif değil. Ancak aşağı yönlü eğiliminde ne kadar kalıcı olacak izlemekte fayda var. 

Dirençler: 5.70 / 5.72 / 5.75 
Destekler: 5.66 / 5.60 / 5.55


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER