Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 02.07.2019

Sevgül Yırtar Düzgün, Araştırma Müdürü, Piramit Menkul – Dolar Kuru Yorumu Dolar Kurunda Alçalan Kanal Devam Ediyor Hafta sonu gerçekleşen G20 zirvesinde ticaret geriliminin azalması ve Trump’ın S400 nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmayacağını açıklamasının etkisi ile TL varlıklar dün pozitif görüntü sergiledi. Dolar /TL kuru dünkü işlemlerde 200 günlük AO (5,65) desteğinin altını test etti. Öte […]

02 Temmuz 2019 - 7:08 'de eklendi ve 152 kez görüntülendi.
Güncel Dolar Kuru USD-TRY Yorum ve Analizleri 02.07.2019

Sevgül Yırtar Düzgün, Araştırma Müdürü, Piramit Menkul – Dolar Kuru Yorumu

Dolar Kurunda Alçalan Kanal Devam Ediyor

Hafta sonu gerçekleşen G20 zirvesinde ticaret geriliminin azalması ve Trump’ın S400 nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmayacağını açıklamasının etkisi ile TL varlıklar dün pozitif görüntü sergiledi. Dolar /TL kuru dünkü işlemlerde 200 günlük AO (5,65) desteğinin altını test etti. Öte yandan Mart 2018’den gelen uzun vadeli yükselen kanalın alt bandı (5,75) altında hareket başladı. Kurda 5,65-5,75 seviyeleri uzun vadeli yönde önemli seviyeleri oluşturmaktadır. Bu iki seviye altında kalınması halinde 5,50 desteği gündeme gelebilir. Kurda olası tepkilerde ise 5,70 (5 günlük AO) ve 5,75 kısa vadeli dirençleri oluşturmaktadır. Yurt içi piyasalarda bu hafta haziran ayı enflasyon verileri izlenecek. Baz etkisi nedeniyle Haziran ayından itibaren enflasyonda aşağı yönde seyir başlayabilir. Haziran ayında Enflasyonun aylık %0,05 artması, yıllık bazda %15,8 seviyesine gerilemesi beklenmektedir. Küresel piyasalarda bu hafta Çarşamba günü ADP tarım dışı istihdam ve Cuma günü ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri takip edilecek.

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

Dolar/TL’de Gerileme Sürecek Mi?

Son zamanlarda S-400 konusunda Amerika ile yaşanan gerilimler TL üzerinde baskı unsurları oluşturuyordu ve bu baskı unsurları zaman zaman USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmelere neden oluyordu. Fakat G-20 zirvesinde Erdoğan ile Trump arasında gerçekleşen görüşme sonrası iki taraftan da yapılan olumlu açıklamalar bu gerginliğin azalmasına sebep oldu. Bilindiği gibi G-20 zirvesi öncesi Amerika S-400’lerin Türkiye’ye girmesi halinde yaptırım uygulanacağı tehditlerinde bulunuyordu. Fakat bu konuda da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklamalar geldi. Erdoğan görüşme sonrası böyle bir şeyin olmayacağını belirtti. Yaşanan bu gelişmeler TL varlıklarında baskının azalmasına ve değer kazanımları yaşanmasına vesile oldu. Öyle ki USDTRY paritesi aşağı yönlü hareketlenmeler ile dikkat çekti.

Yeni haftaya 5.73 seviyelerinde başlayan parite dün aşağı yönlü hareketlerini sürdürerek 5.62 seviyelerini gördü. Hafta içerisinde Amerika’dan gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi önemli ekonomik veriler arasında yerini alıyor. Cuma günü gelecek olan veri parite üzerinde volatiliteyi artırabilir. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesinde 5.6747 – 5.7471 – 5.8278 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.6255 – 5.5910 – 5.5510 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

TL’de Pozitif Hava

Liderler Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump görüşmesinde verilen olumlu mesajlarla ve Çin ile ABD arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin pozitif havayla küresel risk iştahını artırdığı görüldü. Türk Lirası’nda değerlenmeyle birlikte Dolar/TL kuru 5.6250 seviyesine kadar geriledi ve 5.6475’den kapanışını gerçekleştirdi. TL varlıklardaki güçlenme ve pozitif ayrışma Fed faiz indirimi beklentileriyle orta vadede devam edebilir.

Satıcılı seyrini sürdürebilecek olan Dolar/TL kurunda 5.64751 aşağısında kalındıkça Türk Lirası lehine işlemlerin devam etmesi beklenebilir. Bu durumda 5.6049 ve 5.5617 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. Kurun 5.7275 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde ise 5.8143 seviyesi direnç oluşturabilir.

Alan Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

USDTRY… TL Varlıklarındaki Baskının Azalması İle Aşağı Yönlü… ABD-Çin liderlerinin görüşmelerinin ardından ticaret müzakerelerine devam kararı Dolar’ın küresel bazda kayıplarını durdururken faiz indirimi beklentileri nispeten durağanlaşsa da bu hafta açıklanacak tarımdışı istihdam verisinin görünümü faiz indirimi beklentileri için önemli bir katalizör olacak. Dün açıklanan PMI verileri 50 eşik değerin üzerinde açıklanırken Dolar endeksi 96.5 seviyesinde primli seyretti. TL tarafında ise S-400 gerilimine yönelik baskı azalırken ülke risk primimizin 400’ün altına gerilemesi ile paritede kayıplar %2.5’u aştı. Güne 5.65 seviyesinden başlayan paritede Çarşamba günü açıklanacak yurtiçi enflasyon verisinde beklentilere paralel olarak düşüş gözlemlenmesi durumunda TL varlıkları pozitif kalmaya devam edebilir.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 2.26% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 5.6900 ve 5.7400’de, destek seviyeleri ise 5.6500 ve 5.6000’de bulunmaktadır.

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

Japonya’da gerçekleştirilen G-20 Liderler Zirvesinde ABD – Çin ve ABD – Türkiye arasında gerçekleştirilen görüşmelere ilişkin gelen olumlu haber akışı ve ABD – Türkiye arasındaki ilişkilerin düzeleceğine yönelik artan beklentiler, TL varlıkların dün ralli yapmasını sağladı. Bununla birlikte, petrol fiyatlarındaki ve dolar endeksindeki yükseliş eğilimine rağmen, Türk lirası gün boyunca dolar karşısındaki değer kazanımını sürdürürken, USDTRTY paritesi de öngördüğümüz üzere 5,70 seviyesi altına indi ve Nisan başından bu yana en düşük seviye olan 5,6210 seviyesine indi. Bu sabah saatleri itibarıyla, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki yükseliş hareketinin etkisini bir miktar yitirmiş olduğunu görüyoruz. Öyle ki, gelişmemekte olan ülke para birimlerinde satıcılı bir görünüm hâkimken, TL’nin gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybedenler arasında yer aldığı görülüyor. Diğer yandan, dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin devam ettiğini ve endeksin 97 sınırında hareket ettiğini görüyoruz. Bunun yanında, OPEC’İN petrol üretim kesintisini 9 ay uzatma kararı alması sonrasında petrol fiyatlarında görüşen yükseliş hareketi de TL üzerinde risk oluşturuyor.

Teknik görünüme bakacak olursak: Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere, USDTRY paritesi, yaşadığı sert geri çekilmeye rağmen haftalık grafiğindeki yükseliş kanal bünyesinde hareket etmeye ve kanal desteği üzerinde tutunmaya devam ediyor. Bu noktada, teknik göstergelerin de aşırı satıma işret ediyor olması ile birlikte USDTRY paritesinin kanal desteğinden yönünü yukarı çevirerek kısa vadede yeniden 5,70 seviyesi üzerini hedef alması beklenebilir. Dolar endeksindeki güçlü seyrin devam ediyor olması ve küresel piyasalardaki risk algısının oldukça kırılgan olması ile birlikte, kurdaki düşüş hareketlerinin alım fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam etmesini bekliyoruz. Bugün Almanya Mayıs Ayı Perakende Satışlar, Euro Bölgesi Mayıs Ayı ÜFE ve New York Fed Başkanı Williams’ın Konuşması takip edilecek.

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

28-29 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen G-20 Liderler Zirvesi sonrasında haftanın ilk işlem gününe, TL varlıklar güçlü bir başlangıç yaparken kurun fiyatlamalarda 5,6246 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan gerileme TL fiyatlamalarına olumlu yansımaları görülse de global piyasalarda doların majör para birimlerinin birçoğuna karşı değer kazanması kurda düşüşleri bir miktar sınırladığı izleniyor. ABD’de açıklanan İmalat ve ISM İmalat PMI verilerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi global piyasalarda dolarda kısmi değer kazanımlarını desteklediği izleniyor. Bugün, ABD’de bazı FOMC üyelerinin açıklamaları takip edilecek. 

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 200 günlük hareketli ortalaması olan 5,5930 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,7300, 5,7500 ve 5,7860 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,5800, 5,5530 ve 5,5290 destek seviyeleri izlenebilir.

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

USDTL kritik desteğinde 

USDTL kuru kademeli bir şekilde aşağı yönde tepkisini veriyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde TL pozitif ayrışıyor ve bu durum kurunda bu hareketine neden oluyor. Bugün için olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. Veri takvimi açısından sakin bir gün. 

Teknik Analiz: USDTL kuru 50 haftalık ortalamasının denk geldiği 5.65 seviyesinde fiyatlanıyor. Kritik bir seviye ve bu seviyenin altına doğru hareketinde ısrarcı olması durumunda 200 günlük ortalamasının denk geldiği 5.60 seviyesine doğru uzama görülebilir. Yukarı yönde agresif değil. Ancak aşağı yönlü eğiliminde ne kadar kalıcı olacak izlemekte fayda var.

Dirençler: 5.70 / 5.72 / 5.75 
Destekler: 5.65 / 5.60 / 5.55


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER