Güncel Finans Haberleri Hisse Önerileri Dolar/EURO Yorumları Krediler | Para Finans

Güçlü kadın içim imza yarışı

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni imzalayan şirketlerin sayısı 180’i aşınca Türkiye, BM Global Impact’ta bölgesinde 1., Avrupa’da 8. oldu. Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nde (WEPs) ise Türkiye, 300’ün üzerinde şirket imzasıyla dünyada birinci. DÜNYANIN en büyük sürdürüle-bilirlik platformu olarak anılan Birleşmiş Milletler (UN) Global Impact’a Türk şirketlerinin katılımı ve katkısı giderek artıyor. Özel sektörü, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk alanında […]

12 Haziran 2019 - 5:43 'de eklendi ve 3 kez görüntülendi.
Güçlü kadın içim imza yarışı

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni imzalayan şirketlerin sayısı 180’i aşınca Türkiye, BM Global Impact’ta bölgesinde 1., Avrupa’da 8. oldu. Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nde (WEPs) ise Türkiye, 300’ün üzerinde şirket imzasıyla dünyada birinci.

DÜNYANIN en büyük sürdürüle-bilirlik platformu olarak anılan Birleşmiş Milletler (UN) Global Impact’a Türk şirketlerinin katılımı ve katkısı giderek artıyor. Özel sektörü, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk alanında daha fazla adım atmaya teşvik etmek üzere faaliyet yürüten UN Global Impact’ın Türkiye ağına katılan şirket sayısı 180’i aştı. Böylece Türkiye, Birleşmiş Milletler’in 17 maddelik Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri sözleşmesini imzalayan şirket sayısı bakımından Avrupa’da 48 ülke arasında 8. sırada yer aldı. UN Global Impact’ta maddi katkı sağlayarak ‘katılımcı üye’ statüsü kazanan şirket oranında ise Türkiye, Avrupa’da birinci konuma yükseldi. Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika Bölgesi içinde yer alan Türkiye, kendi bölgesinde de en çok üyeye sahip ülke olarak birinci sırada yer alıyor.

ÖZEL SEKTÖRÜN ELİ TAŞIN ALTINDA

Sekreteryası Türk Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından yürütülen UN Global Impact Türkiye Ağı, geçtiğimiz günlerde yeni yönetimini belirledi. Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, UN Global Impact Türkiye Ağı Başkanlığını, Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran Başkanı Mustafa Seçkin’den devraldı. Ahmet Dördüncü ve Mustafa Seçkin, genel kurulun ardından UN Global Impact Başkan Yardımcısı Paul Polman ile birlikte Hürriyet’in sorularını yanıtladılar. Global Compact Türkiye’nin gerek sekretarya deneyimi ve kapasitesi gerekse üyelerinin uygulamaları ile dünyada örnek gösterilen, her yeni platforma davet edilen, çalışmaları yakından takip edilen ve takdir edilen bir platform haline geldiğini vurgulayan Seçkin, “Üye sayısı bakımından bölgemizde 1’inci, Avrupa’da 48 ülke arasında 8’inci, ‘katılımcı üye’ oranıyla da yine Avrupa’da 1’inci sıradayız. Bunu başarmak kolay değil. Bütün bu göstergeler son derece önemli. Türkiye’de artık bir sürdürülebilirlik hareketi başladı. Buradan geri dönüş yok. Özel sektör de artık elini taşın altına koyuyor. Sürdürülebilirlik konusunda özel sektörde ortak bir dil, bir amaç birliği oluştuğunu söyleyebiliriz. İş dünyasının önde gelen liderlerinin bu işi çok özümsediklerini görüyorum. Bütün bunlar çok önemli kazanımlar” diye konuştu.

KADININ GÜÇLENMESİNDE DÜNYA 1’İNCİSİ

Türkiye’nin kadının işgücüne katılımında en iyi noktada olmamasına rağmen Global Impact’ın ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nde (WEPs) şu anda dünyada birinci olduğuna dikkat çeken Seçkin şöyle konuştu: “Kadının Güçlenmesi Prensipleri-WEPs’e imza atan şirket sayısı bakımından dünyada birinci olduk. Bu ne demek 300’ün üzerinde şirket Türkiye’de Kadının Güçlenmesi Prensiplerini imzalamış. Hiçbir ülkede bu kadar yüksek bir sayı yok. Kadının Güçlenmesi kapsamındaki çalışmalarımızı İstanbul dışına da taşıyarak Bursa ve İzmir’de platform kurduk, bu şehirlerde WEPs imzacı sayımızı ve iyi uygulamaları artırdık. Dünyada bir ilk olan ‘Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi’ni yayımladık, 2017 yılında 7 bankamız bu ilkelere imza attı. Geçtiğimiz sene sonunda yine aynı bankalarımız bildirgeyi güncelleyerek kriterleri daha da ileri taşıdılar.”

12 TRİLYON DOLARLIK FIRSAT

BAŞKANLIK koltuğunu yeni devralan Ahmet Dördüncü ise 2015’te BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini duyururken aslında tarihi bir koalisyonu da ilan etmiş olduğunu belirterek “Herkes bu hedeflerin bir parçası oldu, kimseyi arkada bırakmadan kurulabilecek en kapsayıcı ittifak kuruldu. İş dünyası için inanılmaz bir fırsat var. UNDP’nin araştırmasına göre SKH’ler 12 trilyon dolarlık pazara tekabül ediyor. İş dünyası doğru işbirlikleri ile bilgi birikimini ve kaynaklarını çözüme kanalize ettiğinde ve en iyi bildiği şeyi, yani ‘iş yapmayı’ sorumluluk haline getirdiğinde dönüşümün dinamosu olmaması için hiçbir neden yok. ‘Hükümetler, devletler bu sürece sahip çıkmıyor’ deyip hayıflanmak yerine toplumun bütün katmanlarının üzerine düşeni yapmaya başlaması lazım” dedi.

UN Global Impact Başkan Yardımcısı Paul Polman da, iklim değişikliği nedeniyle dünyanın kaynaklarının artık çok kritik bir seviyeye geldiğini ve şirketlerin ve hükümetlerin bunu bildiğine dikkat çekti.

ÇİMENTOCU ÇÖZÜMÜ İHRACATTA BULDU

ÇİMENTO sektörü iç pazarda yaşanan daralma sonrası ihracata ağırlık veriyor. Çimento, Cam, Seramik, ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyyaz Ünal, “İç pazarda ciddi bir daralma var, yılın ilk 3 ayında geçen yıla göre yüzde 40 küçüldük. Bu da bizi ihracata itti. Türk çimento sektörünün ihracatı yılın ilk 5 ayında yüzde 60 artarak 383 milyon dolara yükseldi. Amacımız, küresel çimento tüketiminin yüzde 3 artmasının beklendiği 2019 yılında uluslararası rekabet artarken ülkemizin bu alandaki pazar payını arttırmak” dedi. Türkiye’de 500 ihracatçı çimento firması bulunduğunu ve 115 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Ünal “Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise dördüncü büyük üreticisi ve üçüncü büyük ihracatçısıyız. Geçen yıl 600 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdik. Yılsonunda yüzde 30 ihracat artışı sağlama hedefimiz var” dedi.

FİYAT ARTTIRAMADIK

Çimento sektöründe son aylarda fiyat tartılması yaşanmıştı. Müteahhitler fiyatların ciddi oranda arttığını söylerken, sektör temsilcileri fiyat artışı yok demişti.Fiyat tartışmasını değerlendiren ÇEİS ve TÇMB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tamer Saka ise “Döviz hareketlerinden etkilenen bir maliyet yapımız var. Sektörün sağlıklı büyümesi için doğru fiyatlama lazım. Ancak zor bir tablo var. Maliyet artışını fiyatlara yansıtamadık” diye konuştu. Öte yandan çimento sektörü için 24-26 Haziran’da İstanbul’da önemli bir buluşma olacağını belirten Ünal, “Çimento endüstrisinin küresel ölçekte en büyük oyuncuları, 100. kez düzenlenen INTERCEM Konferansı kapsamında İstanbul’da bir araya geliyor” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER