Krediler | Kredi Kartları | Kosgep Kredileri | Para Finans

Borsa İstanbul Yorumları Ve Güncel Analizler 10.07.2019

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım Dünya borsalarında kar satışları devam ediyor. Güçlü dolar, yükselen faizler, ticaret savaşları endişesi küresel risk iştahını bozmaya başladı. Fed Başkanı Powell’in bugün 16:30’da yapacağı konuşma ve FOMC tutanakları iyimser havayı geri getirmek için yeterli olmayabilir. Türkiye varlıkları dünyadan negatif ayrışmaya devam ediyor. Merkez Bankası Başkanı […]

10 Temmuz 2019 - 7:16 'de eklendi ve 56 kez görüntülendi.
Borsa İstanbul Yorumları Ve Güncel Analizler 10.07.2019

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Dünya borsalarında kar satışları devam ediyor. Güçlü dolar, yükselen faizler, ticaret savaşları endişesi küresel risk iştahını bozmaya başladı. Fed Başkanı Powell’in bugün 16:30’da yapacağı konuşma ve FOMC tutanakları iyimser havayı geri getirmek için yeterli olmayabilir.

Türkiye varlıkları dünyadan negatif ayrışmaya devam ediyor. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın görevden alınmasıyla başlayan satışlar, Avrupa birliğinin Akdeniz’de sondaj çalışmaları nedeniyle Türkiye’ye yaptırımlar uygulayabileceği açıklamasıyla derinleşti. THY ve TSKB hisselerinde haber sonrası sert satışlar görüldü.

Avrupa Komisyonu tarafından önerilen yaptırımlar arasında Türkiye’ye gelecek sene yapılacak aday ülke yardımından 145,8 milyon euroluk kesinti yapılması, Avrupa Yatırım Bankası (European Investment Bank-EIB) Türkiye’deki kredi aktivitelerinin, özellikle de hükümet destekli kredileri gözden geçirilmesi, Türkiye ile devam eden havacılık anlaşması görüşmelerinin dondurulması yer alıyor. Söz konusu yaptırımlar THY ve TSKB hisseleri üzerinde sınırlı olumsuz etki yaratabilir.

Küresel risk iştahındaki bozulma işaretleri, ABD ve Avrupa’nın eşanlı yaptırım riski nedeniyle Türkiye varlıklarında satıcılı havanın devam etmesini bekliyoruz. Geleceğe yönelik güçlü projeksiyonlar açıklayan Sasa hisseleri piyasadan pozitif ayrışabilir.

Haberler & Makro Ekonomi
Avrupa Birliği Türkiye’ye Yönelik Yardımları Kesmeyi Değerlendirecek 
Medyada çıkan bir habere göre AB büyükelçileri bugün Türkiye’nin Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına karşı olarak Türkiye’ye yönelik bir dizi önlemi devreye sokmayı tartışacak. Ayrıca, AB Dışişleri Bakanları gelecek hafta Brüksel’de yapılacak toplantıda AB Komisyonu tarafından yapılan bu önlem önerilerinin bir kısmını ya da tamamının uygulanmasını tartışacak.
Avrupa Komisyonu tarafından önerilen önlemler arasında Türkiye’ye gelecek sene yapılacak aday ülke yardımından 145,8 milyon euroluk kesinti yapılması, Avrupa Yatırım Bankası (European Investment Bank-EIB) Türkiye’deki kredi aktivitelerinin, özellikle de hükümet destekli kredileri gözden geçirilmesi, Türkiye ile devam eden havacılık anlaşması görüşmelerinin dondurulması, enerji, ekonomi, tarım ve ulaştırma bakanları seviyesindeki görüşmelerin askıya alınması ve AB- Türkiye liderler toplantısı yapılmaması yer alıyor.

Türkiye ve AB arasında havacılık sektörünün entegrasyonu konusundaki görüşmeler Haziran 2016’da başlamıştı. Olası bir anlaşma uçuşları arttırabileceğinden İstanbul Havalimanı kapasitesini olumlu etkileyebilir. Anlaşma ile ilgili görüşmelerin askıya alınmasının THY’ye kayda değer bir etkisi olmayacağını düşünüyoruz.

AB’nin EIB aracılığıyla Türkiye’ye finansmanı kesmesi durumunda TSKB’nin sınırlı da olsa bir miktar olumsuz etkilenebileceğini düşünüyoruz. Bankanın uzun vadeli bu tür kurumlardan elde ettiği fonlaması toplam fonlamanın (US$6.3 milyar) yarısının biraz üzerinde. EIB’den elde edilen finansman ise bu fonlamanın %28’ini oluşturmakta. Bununla beraber bankanın güçlü likidite durumu ve fonlarını daha değişik kaynaklardan elde edebilmesi bu olumsuz etkiyi sınırlayacaktır.

Hazine Temmuz Borçlanmasını Tamamladı 
Hazine ve Maliye Bakanlığı dün düzenlediği 3 aylık kuponsuz, 2 yıl vadeli gösterge ce 6 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihracı ile Temmuz ayı iç borçlanma programını tamamladı. Dün düzenlen 3 ihale ile Hazine 8,4 milyar TL’si piyasadan olmak üzere toplamda 11,0 milyar TL borçlandı. Böylece Temmuz toplamında 23,3 milyar TL (19,4 milyar TL’si piyasadan) ile 19,5 milyar TL’lik hedefinin üzerinde borçlandı. Temmuz ayı iç borç çevirme oranı ise %109 oldu (hedef: %91). 

Yeni açıklanan ekonomik planda emeklilik sisteminde katılımcılara kısmi nakit çekme imkanı getiriliyor.
Yeni açıklanan ekonomik planda emeklilik sisteminde katılımcılara kısmi nakit çekme imkanı getiriliyor. Katılımcılar sistemden çıkmadan ihtiyaçları kadar miktarı hesaplarından çekebilecekler. Bu durumun sistemden ayrılma oranlarını aşağıya çekebilecek olması nedeniyle olumlu olduğunu düşünüyoruz. 2018 sonunda %4’ler civarında tepe yapan ayrılma oranları halen %2’lerde seyrediyor.

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, Alan Yatırım

BIST100… AB’nin Sondaj Faaliyetlerine Karşı Tedbirler Almayı Değerlendirmesi İle Sert Satışlar Görüldü… AB’nin, Türkiye’nin Kıbrıs kıyılarındaki petrol ve doğal gaz sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye karşı tedbirler almayı değerlendirdiği açıklanırken endeks üzerinde sert satışlar görüldü. Diğer taraftan TBMM Başkanlığı’na dün sunulan torba teklifte Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık politikasına ilişkin yer alan düzenlemeye göre, bankaların ve TCMB tarafından uygun görülecek diğer mali kuruluşların bilanço içi veya dışı kalemlerindeki değişikliklerin zorunlu karşılığa tabi tutulması mümkün olacak. Bu gelişmeyle banka hisselerindeki sert satış dalgasıyla endeks günü -%1.91 düşüşle 99.115 seviyesinden kapattı. Global hisse senedi piyasalarında ise güçlü gelen istihdam verisi sonrası FED’den faiz indirimi konusunda Temmuz ayındaki toplantıyı pas geçebileceği beklentileri ağırlık kazanmakta olup bugün açıklanacak FED toplantı tutanakları ve FED Başkanı Powell’in açıklamaları öncesi temkinli seyir hakim. Makro veri gündeminde bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmamakla birlikte bugün kur ve CDS’lerdeki görece yüksek seyir endeks üzerinde baskı oluşturmaya devam edebilir.

Borsa İstanbul Endeks Yorumları ve Teknik Hisse Önerileri Tablosu, Ziraat Yatırım

BIST100: Dün özellikle seans sonuna doğru yoğunlaşan satışlar sonrasında endeks günü %1,91 oranında kayıpla 96.811 puandan tamamladı. Mayıs ayında gelen düşüş trendini hacimli kıran endekste baskı devam edebilir. Olası tepki yükselişlerinde de 97.700/900 ana direncinden satış görülebilir.

BIST-30 Ağustos kontratı: Salı günü satıcılı bir görüntü sergileyen kontrat günü %1,76 oranında kayıpla 125.525 puandan kapattı. Kontratın güne yatay bir görüntüyle başlarken, kısa vadeli grafiklerde bozulan görüntüye bağlı olarak satış baskısı devam edebilir.

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, BMD Araştırma

PİYASALARA ANALİTİK BAKIŞ

Dün Ne Oldu…

Güne hafif alıcılı başlayan BİST100 Endeksi 99.115 seviyesine kadar yükselmesinin ardından banka hisseleri öncülüğünde gelen satışlarla düşüşe geçerek %1,91 değer kaybıyla 96.811 puandan günü tamamladı. Türkiye 2 yıllık tahvil faizi bir önceki kapanışa göre 3 baz puan artarak %19,15’e ve 10 yıllık tahvil faizi 14 baz puan artarak %17,01 seviyesine yükseldi.  Dün güne 5,74 seviyesinden sakin bir başlangıç yapan Dolar/TL, seansın ikinci yarısında yönünü aşağı çevirdi. 5,68 seviyesine kadar geri çekilen parite bugün 5,7286 seviyesinde bulunuyor. 6,37 seviyesine gerileyen Euro/TL ise sabah itibariyle 6,4235 seviyesinden işlem görüyor.

ABD hisse senetleri piyasaları düşüşle başladıkları günde karışık seyretti. Kapanışta Dow Jones Endeksi %0,08 azalışla 26.783 puana gerilerken, S&P 500 Endeksi %0,12 artışla 2.980 puana ve Nasdaq Endeksi %0,54 kazançla 8.142 puana yükseldi.  ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,08 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi 97,5 seviyesinde bulunurken Euro/Dolar paritesi 1,12’li seviyelere geriledi. Brent tipi petrolün varili 64,78 dolara yükselirken, altının onsu 1.390,7 dolardan alıcı buluyor.

Bugün Ne Bekliyoruz…

Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken yurtdışında İngiltere büyüme verisi takip edilecek Ayrıca gözler ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de gerçekleştireceği sunumda olacak.

Borsa İstanbul Yorumu ve VİOP Yatırım Stratejisi, Seda Yalçınkaya

Piyasa Beklentimiz
Dün endekste öğleden sonra gelen toparlanmanın ardından yeniden sert satışların gelmesi sonucunda 96650 seviyesinde izlediğimiz destek seviyesine kadar gerileme oluştu. Borsa’daki satışlarda AB Komisyonunun Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri ile ilgili olarak bugün büyükelçiler düzeyinde toplanacağı yönündeki haberlerin etkili olduğunu düşünüyoruz. Döviz tarafında ise dolar kurunda yeniden 5.73 seviyesine yükseliş olurken, faiz tarafında önemli bir değişim gözlenmedi. Bu haber, zaten Merkez Bankası haberi ile zayıflayan borsada satışların tetiklenmesine neden oldu. Borsa endeksinde 96650 seviyesindeki boşluk kapanırken, 95500 seviyesindeki ortalamalar daha güçlü bir destek görevi görebilir. Genel piyasa algısı güçlü görünmüyor. 
BIST 100 Endeksi 
BIST 100 endeksi izlediğimiz 96650 desteğinin üzerinde günü kapattı. Endeks teknik olarak zayıflamaya başladı. Bugünü 96650 seviyesinin altında geçirirse bu durumda geri çekilmeler bir süre daha devam edebilir. 22 günlük ortalaması 95500 seviyesinden geçiyor. Bu seviye bir sonraki destek olarak izlenebilir. Satışların bu desteğe kadar karşılanıp karşılanmaması önemli olacaktır. Buna karşın, yukarıda 98600 eski destek şimdiki direnç konumunda. Bu direncin üzerine yükselemediği sürece yükselişinde başarılı olması beklenmeyebilir.
Destekler: 96650 / 95500 / 95000
Dirençler: 98600 / 99300 / 100600
BIST 30 Endeksi ve VIOP 
BIST30 endeksi 14 günlük ortalamasının denk geldiği 121800 seviyesinin altına doğru gevşedi. Endeks bu hareketinde ısrarcı olursa 22 günlük ortalamasının denk geldiği 119700 seviyesine doğru uzama görülebilir. İlk etapta 121800 seviyesinin üzerinde kalması durumunda 122400 direncine doğru istek oluşabilir. Ancak şimdilik teknik olarak yükselişinde bir süre çok güçlü olmasını beklemeyebiliriz.
VIOP 30 kontratında mevcut uzun pozisyonlar 119700 endeks seviyesi stop loss alınarak bir süre daha korunabilir. Mevcut kısa pozisyonlar bir süre daha korunabileceği gibi ilave kısa pozisyonlar içinse spot piyasada endeksin 119700 seviyesinin altındaki ısrarı değerlendirilebilir.
Destekler: 121200 / 119700
Dirençler: 122000 / 123400 / 124800

Günlük Borsa Yatırım Stratejisi Bülteni, Vakıf Yatırım

Piyasalara Bakış

Güne 98.700 üzerinden yatay başlayan endeks, günün devamında ise dalgalı bir seyir izledi. 99.000 üzerini test eden ancak, bu seviye üzerinde yeniden satışlarla karşılaşan endeks, günü de sert satışlar ardından 96.811 seviyesinden tamamladı.

Hem Avrupa hem de ABD’de endeksler günün genelinde satış baskısında kaldı. Avrupa tarafında satışlar kapanışta da devam ederken, ABD piyasaları Dow hariç alıcılı kapandı.

Bugün Fed Başkanı Powell’ın saat 17:00’de Temsilciler Meclisi’nde yapacağı yarıyıl para politikası sunumu izlenecek. Aynı zamanda, saat 21:00’de açıklanacak Fed tutanaklarını da izleyeceğiz. Bu sabah Asya seansında yatay seyir görüyoruz. Avrupa ve ABD piyasaları yatay seyrediyor. Endeksin de güne yatay başlaması beklenebilir.

BIST 100 Teknik Analiz
96.811 seviyesinden kapanan endeksin güne yatay başlamasını bekliyoruz.                      
97.000-97.600 aralığı yukarı hareketlerde aşılmadığı sürece temkinli olunmalıdır.     
96.000 seviyeleri üzerinde kalınmazsa satışların artması beklenmelidir.    
Ağustos Vadeli BIST 30 Kontratı
125.525 seviyesinden kapanan kontratın güne yatay başlaması beklenebilir.                       
125.800-126.300 aralığı yukarı hareketlerde ilk direnç bölgemizdir.        
125.000 seviyelerinin altına gelinmesi halinde satışlar sertleşebilir.

Borsa VİOP Teknik Yorumu ve BIST 100 Stratejisi, Gedik Yatırım

BIST – 30 Yakın Vade 
Ağustos vadeli endeks kontratı dün 125,400 ve 127,900 puanları arasında dalgalanarak günü %1,82’lik bir düşüşle 125,450 uzlaşma fiyatından tamamladı. Günün ilk saatlerinde kontratta tepki çabası etkili olsa da yurt dışındaki zayıf görünüm ve kapanışa doğru endekste artan satış baskısı vadeli kontratta aşağı yönlü bir seyir izlenmesine neden oldu.  Bugün piyasalarda Fed Başkanı Powell’ın yarıyıl sunumu ve mesajları yakından takip edilecek. Küresel piyasalardaki yatay seyre bağlı vadeli kontratın da güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz. Açılışın ardından kontratta 125,100 seviyesi altında 123,975 ve 123,100 seviyeleri destek olarak izlenebilir. Kontratta yükselişlerin tekrar etkili olması durumunda 126,125  – 127,900 ve 128,525 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir.

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed’e yönelik faiz indirim beklentileri güç kaybederken küresel hisse piyasalarında zayıf seyir dün de devam etti. Yurt dışındaki zayıf görünüm ve TCMB karşılık politikasında değişikliğe gidileceği ve bankaların maliyetlerinin artacağına ilişkin haber akışları BIST-100 Endeksi’ni baskılarken endeks günü %1,91’lik bir düşüşle 96.811 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yatay bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yatay bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,72 – 5,73 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,72’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

Dün güne bir miktar tepki çabasıyla başlayan BIST-100 Endeksi yurt dışındaki zayıf görünüm ve kapanışa doğru bankalara gelen satışlarla aşağı yönlü bir seyir izledi. Son bir haftalık süreçte ilk kez 98.500 desteği altında günü tamamlayan BIST-100 Endeksi’nde kısa vadede geçen hafta başındaki boşluğun doldurulacağı 96.650 önemli destek seviyesi konumunda olmaya devam ediyor. Bu seviye altında endeksin saatlik bazda kalıcılık sağlaması durumunda satış baskısının artış kaydettiği görülebilir. Bu durumda 200 günlük basit hareketli ortalamanın geçtiği 95.600 ve 94.800 seviyeleri gündeme gelebilir. Tepki alımlarının etkili olması durumunda 97.500 – 98.500 aralığı ile 100.650 seviyesi direnç olarak izlenebilir. 

Ergün Tekgül’ün Borsa VİOP Yorumu

Kısa Vade Örnek Strateji – VİOP30

 127,500 seviyesi teknik direnç olarak izlenebilir.
 Altında short yönlü pozisyonlar takip edilebilir.
 124,700 – 124,000 – 123,300 ise teknik destek seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

VİOP30 Endeks Yorumu

 Endeks sözleşmesinde üç gündür eksi kapanış yaşanmıştır.
 Endekste son iki haftadır sürekli altını çizdiğimiz trend direnci çalışmıştır.
 Geçen hafta geçilemeyen bu direnç bölgesinden son 3 gündür satış geldiği gözlenmektedir.
 Bu söylediğimizi aşağıdaki grafiğimizden görebilirsiniz.
 Ay başındaki boşluk seviyesinin altına inilmesi halinde aylık ortalama desteği izlenebilir.

Borsa Yorumu ve Borsa Gündemi, Ahlatcı Yatırım

PİYASALARDA POWELL BEKLEYİŞİ HAKİM, FOMC TUTANAKLARI BEKLENİYOR..

Dün yurtdışı piyasalarda Asya seansı nispeten karışık bir görüntü verirken Avrupa Borsaları birçok sektöre ve coğrafyaya satış yapan Almanya merkezli kimya şirketi BASF’ın bu yıl için kar uyarısının etkisiyle günü düşüşle kapattı. Ticaret gerilimi/anlaşmazlığı nedeniyle uğranan küresel zararın merkez bankalarının genişlemeci para politikası ile telafi edileceğine dair görüşlerin konuşulduğu ortamda BASF, faiz ve vergi öncesi kazancının ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 71 düşmesini beklediğini açıkladı.

FED’in toplantı tutanakları ile FED başkanı Powell’ın konuşmasının beklendiği bugün öncesinde dün Philadelphia Fed Başkanı Harker Haziran’daki Fed politika toplantısındaki faiz oranlarını sabit tutma kararını destekleyerek “Faizleri değiştirmek için bir neden yok” dedi. Harker, “ABD ekonomisi güçlü olmaya devam ediyor ve hala çok güçlü bir işgücü piyasası var. Eğer ekonominin sürekli şekilde zayıfladığına inanırsam faiz indirimine katılırım ancak benim görüşüme göre bu noktada oranları her iki yöne kaydırmaya gerek yok ” dedi. Bu yorum ve bugünkü Powell konuşması öncesinde Dolar endeksi ise 97.00 seviyesi üzerinde tutunmaya devam ediyor. Bu bağlamda ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de dün gün içerisinde %2,07’ye doğru yükseliş eğiliminin yaşandığı gözlendi.

Son zamanlarda Trump’ın sert eleştirileriyle gündeme gelen FED başkanı Powell’ın görevden alınması ihtimaline karşılık Trump’ın ekonomi danışmanı Kudlow ise Fed Başkanı Jerome Powell’ın işinin şimdilik güvencede olduğunu söyledi. Buna karşılık yorumlarının devamında da Trump’a benzer şekilde hareket ederek Fed’e Aralık ayındaki faiz artırımından “geri adım atma” yolundaki çağrısını tekrarladı.

Yurtiçinde ise endeksin günün çoğunluğunu satış baskısı altında kimi zaman toparlanma çabasıyla geçirmeye çalıştığı gözlense de gün kapanışına yaklaşıldığı sıralarda Avrupa Birliği’nden Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları ile ilgili olarak Türkiye ile yatırım bankası kredilerinin ve yardım fonlarının kesilmesinin değerlendirildiğine dair gelen yaptırım haberleri satış eğiliminin güçlendiği gözlendi. Bu açıdan önümüzdeki günlerde daha önce de tekrarladığımız gibi Doğu Akdeniz’deki gelişmeler fiyatlamalar açısından kritik olmayı sürdürecek.

Ayrıca TCMB zorunlu karşılık politikasında değişikliğe gidileceği haberleri de takip ediliyor. Buna göre az kredi veren/vermeyen bankaların daha fazla kredi veren bankaya göre daha fazla zorunlu karşılık ayırması söz konusu olacak.

Bugün Powell’ın yarı yıl sunumunda para politikası konusundaki görüşleri ile FOMC toplantı tutanakları takip edilecek.

BİST100

XU100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü %1.91 değer kaybıyla 96.811 seviyesinde tamamladı. 7.8 milyar TL işlem hacminin gerçekleştiği günde bankacılık endeksi %3,07, sanayi endeksi ise %1,66 düşüşle tamamladı. Geçen hafta sonu beklenmeyen ve ani TCMB başkan değişikliği sonrası yurtiçi piyasaların tepkisi endeks üzerinde halen yükselişe doğru bir eğilime yöneltmiyor.  Ayrıca Avrupa Birliği’nden gelen yaptırım çağrıları da endekste kapanışa doğru yaşanan düşüşün ana nedeni oldu. Endeksin bu düşüşle 96.500 fibo. 23.6 desteğine yaklaştığı gözleniyor. Endeks fiyatlamaları açısından, Avrupa Birliği’nden gelen haberler ile FOMC tutanakları ve S-400/F-35 gelişmeleri takip edilecek.

Endekste 23 Mayıs’tan başlayan yükselişin son gelişmelerle satış/düzeltme fırsatı olarak değerlendirilmeye devam edildiği gözleniyor. Bu bağlamda dün gelen satışlarla 83.500’lerden gelen yükselişin desteği altına geçiş sonrası 96.500 fibo desteği oldukça önemli olacak.  Bu seviye altına geçilirse 95.300 ve 94.400 seviyeleri izlenmeli. Olası yükselişlerde ise 98.000 ve 99.300 seviyeleri takibimizde olacak.

Destekler:  96.500 / 97.500 / 96.500
Dirençler:  98.000 / 99.300 / 100.000

VİOP 30 ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Ağustos vadeli kontrat önceki günü %1.78 düşüşle 125.525 seviyesinde tamamladı. Hafta başındaki satıcılı açılış sonrası geçen iki iş gününde bu eğilimin hem içeride TCMB başkan değişikliği sonrası bekleyiş, ABD ile S-400’ler üzerinden devam eden yaptırım tehditleri ve Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları ile ilgili Avrupa Birliği’nden gelen yaptırım haberleri ile devam ettiği izleniyor. Bu bağlamda kontratta da Fibo. 23.6 desteği yakınlarına kadar düşüşlerin yaşandığı görüldü. Kontrat fiyatlamaları açısından, Avrupa Birliği’nden gelen haberler, FOMC toplantı tutanakları, Powell konuşması ve S-400/F-35 gelişmeleri izlenmeye devam ediliyor.

Teknik açıdan incelediğimizde, VİOP30 kontratında hafta sonu yaşanan gelişmeler eşliğinde yurtiçi riskli varlıklardan devam eden çıkışlar belirtilen risklerle birlikte vadeli fiyatlarında da düşüşleri sürmesine neden olabilir. Bu durumda 124.700 Fibo. 23.6 ilk desteği izlenmeli. Gün içinde altına geçiş meydana gelirse 123.800 ve 122.500 seviyeleri test esilmek istenebilir. Yukarıda ise 128.000 izlenecek.

Destekler:   126.000 / 124.500 / 123.800 
Dirençler:   128.000 / 129.500 / 131.000

BIST ve VİOP Yorumu, Info Yatırım FX

BİST-100 endeksinde bugün sıkışık ve hafif yukarı bir seyirle güne başlanmasını bekliyoruz 
Güne yatay seyirle başlayan BİST-100 endeksi günü %1,91 düşüşle 96.811’den kapattı. Hafta başında yurtiçinde piyasalarda satış ağırlıklı bir seyirle güne başlamamızın ardında dünde ilk yarıda güne yatay başlayan BIST 100 endeksi, 99.115 puana kadar yükselmesine karşın bu seviyeden gelen satışlarla 97.500-98.000 bandında dengelenmişti ikinci yarıda ise piyasalardaki toparlanma ile BİST-100 endeksi tekrar artıya geçmeyi başarsa da endeks Kıbrıs konusunda AB yaptırım haberiyle 97,000’in altına sarktı. Hafta başında en yüksek 5,75 seviyesini gören kur ise, dün günün devamında düşüşe geçti ve son saatte 5,72’den işlemler gerçekleşti. Bugün açıklanacak FOMC tutanakları ve Fed Başkanı Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde, Perşembe günü de Senatoya yapacağı yarıyıl para politikası sunumu takip edilecek, Ayrıca Fitch Ratings Kredi Analisti Lindsey Liddell, Fitch’in raporunda Türkiye’deki ve Latin Amerika’daki bankaların en hassas olanlar olduğu belirterek Türk bankalarının negatif görünüme sahip olduğunu söyledi. Açıklamanın etkisi piyasalar üzerinde nötr oldu. Teknik olarak orta vadede yükseliş trendi devam ederken ABD ile Çin arasında ticaret müzakereleri ile Suriye ve İran üzerinde jeopolitik gelişmeler ve ABD ile S400 konularının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmasını bekliyoruz. Aşağı yönde 96.400 ve 96.000 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 97.500 ve 97.900 izlenebilir.

VİOP 30 Endeks kontratında bugün sıkışık açılışla beraber tepki alımları gözlenebilir
VİOP 30 Endeks Ağustos kontratı, Salı günü 128,200-124,400 fiyat aralığında işlem görerek günü 125,450 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 84 adet artarak 386484 adet kontrat olarak gerçekleşti. 
VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 127,192 seviyesinin altında hareket etmemiz aşağı yönlü trendin tekrar gündeme gelme ihtimalleri arttırmakta, özellikle 127,000’in altında kalmamız ilk aşamada 124,000 seviyesini hedef haline getirmektedir. Yukarı yönde ise yükselişin devam edebilmesi için 127,500 seviyesinin yukarı yönde kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 126,250 ve 126,800 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 125,100 ve 124,400 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Borsa İstanbul VİOP ve BİST 100 Yorumu, Murat Barışık, Ata Yatırım

Ağustos vade endeks sözleşmeleri 60 dakikalık grafiğinde görüldüğü üzere yükseliş trendinin destek noktasını kırmıştır. Dar bant içerisinde kısa vadeli düşüş trendi içerisinde işlemlerini sürdürmektedir.

Sözleşmelerin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Açılışın ardından 125,000 destek noktasına doğru geri çekilmeler yaşanabilir. 125,000 destek noktasının kırılması durumunda 124,500 seviyesini takip edeceğiz.

Sözleşmelerde alımların yeniden hızlanması için 127,000 seviyesinin kırılması gerekmektedir.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER